Metaforu „život na vysokej nohe“ síce používame na označenie blahobytného spôsobu existencie, no v skutočnosti „vysoká noha“ docielená nosením topánok s vysokými podpätkami je tak akurát cestou k zdravotnému problému, ktorý je veľmi bolestivý a obťažujúci.
Pri vybočenom palci – medicínsky názov hallux valgus, ide o deformáciu kĺbu na začiatku palca na nohe a práve nosenie nevhodnej obuvi – úzkych špicatých topánok, ktoré stláčajú prsty na nohách a navyše na vysokých podpätkoch – patrí k najvýznamnejším faktorom vzniku tohto zdravotného problému.
Opuchy a bolesti
Deformácia kĺbu sa začína postupným otáčaním palca dovnútra, pričom niekedy sa môžu ohýbať aj ďalšie prsty. V dôsledku toho, že palec vybočuje zo svojej prirodzenej a správnej polohy, dochádza k odhaľovaniu kĺbu medzi začiatkom palca a hlavou predpriehlavkovej kosti. Kĺb začína opúchať a bolieť, pridružiť sa môže aj takzvaná burzitída – zápal mazového vačku, ktorý leží nad kĺbom.
Okrem nosenia nevhodných topánok sa na vzniku haluxov môžu podieľať aj iné faktory, napríklad genetické, no podľa MUDr. Tomáša Jakubíka, ortopéda s najvyššou špecializáciou v odbore zo súkromnej ortopedickej kliniky Clinica Orthopedica, stojí genetický faktor za vznikom haluxu len u veľmi malého percenta ľudí.
Nejde len o topánky
Aké iné faktory ešte môžu spôsobiť vznik hallux valgus? Ortopéd Tomáš Jakubík vysvetľuje, že kosti v chodidle sú navzájom prepojené väzivom. Keď väzivo oslabne, kosti sa dostávajú do nevhodného postavenia.
Na hallux valgus trpí podľa odborníka oveľa viac žien ako mužov. „Je to spôsobené zložením väzivového aparátu. A ako je ten väzivový aparát zložený, to hovorí genetika. U žien je väzivový aparát slabší a ešte nosia aj podpätky, to sú negatívne faktory. Ďalšími sú nadváha, obezita, športovanie, behanie po špičkách,“ dodáva ortopéd.
Lekár ďalej vysvetľuje, že hmotnosť na chodidle je rozložená tak, že sedemdesiat a viac percent pôsobí na pätu a zvyšok na malíček a palec na nohe.
„Keď zvyšujete ťažisko na päte, celá hmotnosť sa posúva dopredu, čiže väčšia záťaž sa dostáva na tzv. prednú nohu, čo sú prsty: malíček a palec. Čím bude podpätok vyšší, tým viac zaťažujeme prednú nohu. Ak je to dokonca žena s oslabeným väzivovým aparátom, noha sa začne ‚rozčapovať‘. Čím je väzivový aparát pevnejší, tým viac znesie organizmus beh, vyššiu hmotnosť aj vyšší opätok,“ vysvetľuje lekár. Ak však budete dbať na prevenciu, podľa lekára môžete vzniku haluxov predísť.
Ako sa to začína
Počiatočnými príznakmi vybočeného palca sú podľa odborníka buď deformita, alebo bolesť, nemusia sa však u každého objaviť rovnako. Niekto môže najskôr trpieť bolesťami, u iných sa najprv začnú vytvárať zdeformované výrastky.
„Existujú dve terapeutické metódy: odporúčam cvičiť špeciálne cviky s prstami a používať špeciálnu bandáž na hallux. Treba znižovať všetky spomínané riziká - nebehať po špičkách, nemať nadváhu, znížiť hmotnosť, nenosiť podpätky,“ hovorí ortopéd. Dodáva, že pokiaľ ide o komplikácie, tak „s halluxom valgus bezprostredne súvisí plochá noha, bolesti sa začnú objavovať aj pod ostatnými prstami. Veľmi často sa začnú vytvárať takzvané kladivkové kosti“.
Pomôcky či operácia?
Ženy s halluxmi často riešia dilemu, či si majú halluxy liečiť používaním korekčných ortopedických pomôcok, alebo majú podstúpiť chirurgickú liečbu, ktorej sa poväčšine obávajú. Lekár vysvetľuje, že v počiatočnom štádiu tohto zdravotného problému môže pomôcť konzervatívna liečba.
Napríklad podpätky vašich topánok by nemali byť vyššie ako dva centimetre. Topánky s vyšším podpätkom určite nie sú vhodné na celodenné nosenie, a to ani v prípade, že s halluxmi problémy nemáte. Ak im neviete odolať, robte tak len zriedka a len na krátky čas, napríklad pri návšteve divadla.
Slovo má chirurg
Halluxy sa často riešia operačným zákrokom, ortopéd však hovorí, že keďže je opisovaných asi 150 druhov operácií na hallux valgus, vyplýva z toho, že vo všeobecnosti nemožno hovoriť o jednoznačne najvhodnejšom operačnom postupe. Lekár pri rozhodovaní musí teda zvážiť individuálny stav konkrétneho pacienta a rôzne hľadiská.
„Záleží na tom, ako veľmi je kosť palca vyrastená, zdeformovaná, aké je postavenie palca, či je palec skrátený, aký veľký je uhol deformity, aké sú uhly medzi palcom a druhým prstom, aká je hybnosť palca, aké je zloženie kostí a mnoho ďalších faktorov,“ vysvetľuje odborník.
Kedy sa neoperuje
V niektorých prípadoch vám však halluxy operovať nebudú, z kontraindikácií lekár vymenúva základné – diabetickú nohu, cievne ochorenia predkolenia, plesňové ochorenia a akékoľvek infekcie v okolí prstov na nohách a kontraindikáciou pre chirurgickú liečbu halluxu valgus môže byť aj nadváha.
Chirurgickú liečbu vám poisťovne uhradia v štátnych zdravotníckych zariadeniach, v súkromných si ju budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.
Ani chirurgický zákrok nemusí stopercentne zaručiť, že sa u vás problém s halluxmi znova neobjaví, ale podľa lekárov toto riziko nie je vysoké, ak eliminujete maximum rizikových faktorov. Riziko sa, samozrejme, významne zvyšuje v prípade, že po podstúpení chirurgickej liečby opäť podľahnete čaru vysokých podpätkov.
Čo by ste mali dopriať svojim nohám
- Vyhýbajte sa noseniu úzkych špicatých topánok na vysokom podpätku.
- Ak si už chcete obuť topánky na vysokom podpätku, nie sú vhodné na celodenné, len na občasné nosenie.
- Maximálna výška podpätku topánok na bežné nosenie by mala byť 3 – 4 cm.
- Vyhýbajte sa noseniu topánok z umelých materiálov, najvhodnejšia je koža.
- Ak máte možnosť, choďte naboso, nie však v domácnosti či po inom rovnom a tvrdom povrchu.
- Nezabúdajte na precvičovanie chodidiel a prstov na nohách, doprajte si aj masáže chodidiel.