Obvykle si ho spájame s vyšším vekom, ani mladí ľudia však nie sú výnimkou, zvlášť, ak si kĺby preťažujú napríklad pri športovaní. Osteoartróza sa spočiatku ohlasuje štartovacími bolesťami, ktoré sa objavia pri pohybe po dlhšom zotrvaní v pokoji a pridružuje sa aj stuhnutosť kĺbov.
Ak kĺby zaťažujete vo väčšej miere, najmä večer môžete pociťovať aj dlhšie trvajúce bolesti. Pri ochorení v pokročilejšom štádiu sa bolesti objavujú aj pri určitých ohyboch a ak sú postihnuté váhonosné kĺby (kolenné, bedrové, členkové), môžu bolieť aj vtedy, ak dlhšie stojíte alebo chodíte. Pre pokročilú osteoartrózu sú príznačné nepretržité bolesti pretrvávajúce nielen počas dňa, ale aj v noci.
V prevencii i liečbe osteoartrózy je dôležitý prísun základných komponentov chrupky vo forme stravy, ale odborníci odporúčajú aj doplnky výživy, pretože naša strava neobsahuje dostatok látok dôležitých pre metabolizmus chrupky. Ide o látky ako glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová či kolagén. Kolagén odborníci odporúčajú užívať skôr v prirodzenej, nie denaturovanej forme.
Čo všetko je v liečbe i prevencii osteoartrózy dôležité? Pohyb (vhodné sú aktivity šetrné ku kĺbom ako plávanie, bicyklovanie) a dobrá fyzická kondícia, no dôležité je, aby ste kĺby nepreťažovali, racionálna strava a zdravá hmotnosť, nosenie vhodnej obuvi (nie príliš vysoké podpätky, vhodná je mäkká podrážka tlmiaca nárazy pri chôdzi). Dbajte aj na správne držanie tela.