Bratislava 3. februára (TASR) - Hlavný dôvod prečo na Slovensku je málo zariadení jednodňovej chirurgie vidí predsedníčka Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) Eva Vidová v chýbajúcej motivácii lekárov.
Ceny za výkony jednodňovej chirurgie (JCH) nie sú stanovené. Tieto by lekárov mali motivovať prestať robiť výkony so zbytočnou hospitalizáciou, začať robiť JCH, prípadne rozhodnúť sa odísť z nemocnice a založiť si vlastné zariadenie JCH.
Za ďalší problém označila stále platné moratórium na rozširovanie siete zdravotníckych zariadení, čo v praxi znamená, že so vzniknutým zariadením zdravotné poisťovne neuzatvoria zmluvu. Pri dnešnej sociálnej úrovni obyvateľov je rozhodnutie pustiť sa do spomínaného projektu veľmi zložité a riskantné.
Vidová ocenila spoluprácu s ministerstvom zdravotníctva SR, ktorému SAJCH predložila viacero návrhov a požiadaviek, ktoré by mali viesť k prechodu na JCH.
SAJCH navrhuje doplniť zdravotnícku legislatívu o štatút zariadenia JCH, ktorý by mu garantoval rovnocenné postavenie s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami. Dôvodom je fakt, že zariadenia JCH, v ktorých sa vykonávajú také výkony ako v nemocniciach, majú štatút ambulancií. To znamená, že zariadenie JCH si musí nakupovať lieky potrebné k výkonu od verejnej lekárne, ktorá ich predáva s 21 percentnou prirážkou. Zariadenia JCH nemôžu nakupovať lieky priamo od distribútora, zdôraznila Vidová. Okrem toho lekár v takomto zariadení nemôže ani niektoré potrebné lieky predpísať tak, ako môže lekár v lôžkových zariadeniach.
SAJCH navrhuje, aby ceny výkonov v zariadeniach JCH boli hradené vo výške minimálnej ceny za hospitalizáciu jedného pacienta v nemocniciach tretieho typu, a to podľa jednotlivých medických odborov, povedala Vidová. Strategickým cieľom asociácie je podľa Vidovej definovať reálne ceny za reálne výkony. Preto asociácia vypracovala a navrhla rezortu kalkulačný vzorec.