Potrápiť vie celé telo – od akútneho zápalu dýchacích orgánov cez bolesti uší, zubov, svalov, chrbtice, kĺbov, očí nervov... Na niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré má na svedomí prievan, sme sa opýtali lekárov.
„Prievan môže spôsobiť akútny zápal horných dýchacích orgánov, môžeme teda dostať nádchu, ktorá sa môže a nemusí preniesť aj do uší. Tam rozlišujeme, či ide o zápal vonkajšieho zvukovodu a ušnice, teda vonkajšieho ucha, alebo stredoušia,“ vysvetľuje otorinolaryngologička a prednostka ORL kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave MUDr. Irina Šebová CSc., MHP.
Častým prejavom zápalu býva zaľahnutie v uchu, ktoré máva viac príčin. „Jedna z nich môže byť tá, že sluchová trubica opuchla, ucho prestalo ventilovať vzduch medzi vonkajším prostredím a stredouším, došlo k prevodovej poruche sluchu, začíname horšie počuť, prípadne nám v uchu šumí a začne bolieť. Stredoušný zápal je najmä u detí často spojený aj so zvýšenou teplotou,“ uvádza odborníčka, podľa ktorej sa ťažkosti najmä u detí často opakujú.
Zväčšená mandľa
MUDr. Irina Šebová upozorňuje, že „u detí sú anatomické predpoklady na recidívu cez zápaly horných dýchacích orgánov, ktoré sú spojené najmä s existenciou zväčšenej nosohltanovej mandle v tomto veku. Tá môže sťažovať priechodnosť sluchových trubíc a vedie k tomu, že zápaly môžu byť u detí častejšie. Ak nie sú riešené, môžu prerásť do chronicity“.