Japonské ženy žijú v priemere takmer 88 rokov. Muži v Čade sa v priemere dožívajú sotva 50 rokov. V Taliansku je priemerná dĺžka života u mužov 79,4 roka a u žien 84,82. Všade na svete žijú ženy dlhšie ako muži. Nie vždy to tak bolo: štúdia amerických vedcov preukázala, že tieto výrazné rozdiely vznikali v skutočnosti až na začiatku predminulého storočia.
„Trend, ktorý dnes považujeme za bežný, teda že sa ženy dožívajú vyššieho veku ako muži, sa prvýkrát objavil u osôb narodených na konci 18. storočia,“ vysvetľujú vedci. Analyzovali údaje 1763 osôb narodených medzi rokmi 1800 a 1935 v 13 vyspelých krajinách.
Konštatovali, že v tomto období klesala úmrtnosť, najmä vďaka prevencii infekčných chorôb, vďaka zlepšovaniu stravy a celkovo vďaka lepším životným podmienkam. Ženy dokázali využívať tieto pozitívne okolnosti účinnejšie a rýchlejšie ako muži.
Experti sa sústredili iba na dospelé osoby. Zistili, že u jednotlivcov narodených po roku 1880 sa úmrtnosť u žien znižovala o 70 percent rýchlejšie ako u mužov.
„Boli sme prekvapení, ako sa rozdiel medzi úmrtnosťou mužov a žien, ktorý začal vznikať okolo roku 1880, prejavoval vo vekovej skupine od päťdesiatich do sedemdesiatich rokov, ale po osemdesiatke bol menej výrazný,“ uvádza šéfka tímu expertov, gerontologička Eileen Criminsová.
Budúce práce o tejto téme musia zohľadňovať rozdiely v stravovaní a vo fyzickej aktivite medzi oboma pohlaviami a treba do hĺbky analyzovať genetickú a biologickú zraniteľnosť na bunkovej úrovni.
Autor: Ilona Kovacs