SME

Vylepšiť zdravie pomôžu aj lepiace pásky

Špeciálne lepiace pásky obľubujú najmä športovci, no dajú sa využiť aj pri zdravotných ťažkostiach. Zaujíma vás, ako funguje tejpovanie?

(Zdroj: Fotolia)

Vo fitnescentre či na plavárni nezriedka stretneme ľudí čudne polepených páskami rôznych farieb. Ide o takzvaný tejping – metódu s fyziologickými účinkami, ktorá môže pomôcť v liečbe i prevencii niektorých zdravotných ťažkostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tejpovacie pásky nie sú napustené žiadnou účinnou látkou, terapeutický účinok sa dosahuje spevnením – fixáciou a špecifickou stimuláciou, vtedy hovoríme o kineziotejpingu.

Telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič, PhD. vysvetľuje, že metóda tejpovania umožňuje spevnenie alebo odľahčenie anatomických štruktúr (svalstvo, šľachy, väzy, kĺby), ktoré sú najviac stresované námahou či neúmerným zaťažením. V súčasnosti sa tejpovanie podľa lekára využíva prakticky vo všetkých druhoch športov, kde hrozí riziko poškodenia pohybového aparátu.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je hlavná výhoda klasického páskovania? „Správne naloženie pásky má mechanickú pevnosť, ktorá chráni väzy, a tým aj kĺb, prípadne jednotlivé svaly a šľachy pri extrémnych pohyboch a posunoch, presahujúcich fyziologické medze. Neobmedzuje krvný obeh a nenarušuje nervovo-svalovú koordináciu,“ vysvetľuje lekár.

Čím sa líši od klasiky

Kineziologický tejping vyvinul japonský chiropraktik Kenzo Kase. V čom sa táto technika líši od klasického tejpovania, ktoré má za cieľ spevniť a zafixovať určité štruktúry? Kineziologický tejping sa podľa Pavla Maloviča viac snaží rešpektovať funkčnosť kože a svalov a zmobilizovať ich činnosť tak, aby sa viac podporilo hojenie, rehabilitácia a regenerácia pohybového systému.

Názov tohto spôsobu páskovania vychádza z toho, že „ide o aplikáciu tejpovacích pások dôležitých na zmobilizovanie svalových štruktúr, variabilitu ich napätia a väčšiu pohyblivosť. Základným predpokladom úspešnosti je správna indikácia a najmä dôkladná znalosť techniky tejto modernej metódy.“

SkryťVypnúť reklamu

Mechanizmus pôsobenia

Ako teda pásky pôsobia? Lekár hovorí, že „najpravdepodobnejším mechanizmom pôsobenia kineziologického tejpingu sa zdá aktivácia reflexnej odpovede organizmu na kožnú stimuláciu. Prilepením pásky na povrch kože totiž pôsobíme nielen na jej kontaktné body, z ktorých sa prenáša impulz do organizmu, ale ovplyvňujeme aj hlbšie uložené tkanivá“.

Cieľom je stabilizácia príslušného segmentu, zmiernenie bolesti, obnovenie alebo harmonizácia - ekonomizácia pohybu, ovplyvnenie svalového napätia, toku lymfy a prekrvenie liečenej oblasti.

Kedy sú vhodné

Z najčastejších zdravotných ťažkostí, pri ktorých sa kineziologický tejping využíva, lekár spomína neuralgiu a bolestivé stavy chrbtice, svalov, chronické zápaly šliach a väzív (napr. tenisový, golfový alebo počítačový lakeť), podvrtnutia kĺbových spojení, pomliaždenia svalov, kĺbové nestability, lymfatické opuchy, deformity nôh, prstov, bolestivé jazvy a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Nachádzame však odkazy aj na možný spôsob použitia takéhoto tejpovania pri menštruačných a žalúdočných problémoch, kŕčových žilách, celulitíde, zápaloch prínosových dutín, tehotenských nevoľnostiach alebo pri problémoch s prostatou.

Kto ich nalepí?

Na internete síce možno nájsť množstvo videí či písomných návodov, ako postupovať, technika tohto typu tejpovania si však vyžaduje perfektnú znalosť anatómie.

„Podstatné je absolvovanie špeciálneho zaškoľovacieho kurzu s odborným vedením. Najvhodnejší je diplomovaný fyzioterapeut alebo lekár. Tréner v žiadnom prípade, iba ak má príslušné zdravotnícke vzdelanie a kurz,“ hovorí lekár a dodáva, že efekt sa dostaví prakticky okamžite, najneskôr však do tridsiatich minút.

Aby páska splnila účel, dôležité je kožu dôkladne pripraviť. Lepiaca páska ako cudzorodá látka je podľa lekára pre povrch tela určitou prekážkou a koža na ňu reaguje podráždením, ale napríklad aj určitým obmedzením termoregulačnej funkcie, ku ktorému dochádza už po krátkom čase. Pred tejpovaním treba ošetriť aj prípadné odreniny a drobné poranenia kože.

Kožu treba pripraviť

Pri tejpovaní treba dodržiavať celý rad zásad, aby sa dosiahol želaný výsledok. „Kožu treba v mieste, kde chceme tejpovať, dôkladne očistiť vodou a mydlom, prípadne liehom, aby sme ju zbavili zvyškov potu, nečistôt, telesných tukov a olejov. Po vyčistení treba kožu vysušiť. Pri výraznom ochlpení je vhodné ju dohladka oholiť. Vhodnejšie je použiť elektrický holiaci strojček a vyhnúť sa tak možnému poraneniu žiletkou,“ vysvetľuje lekár.

Ak má niekto miernejšie ochlpenie alebo si nechce kožu oholiť, možno použiť podkladové materiály, na ktorých páska dobre drží. „Drobné poranenia musia byť vydenzifikované, patrične ošetrené a zakryté, najlepšie plátkom sterilnej gázy. Väčšie poranenia, rozsiahlejšie zápaly, vredové ochorenia pokožky alebo kožné alergické reakcie môžu byť kontraindikáciou tejpovania.“

Alergická reakcia

Ak koža na prilepenú pásku reaguje podráždením v podobe zápalovej alergickej reakcie, obvykle ide podľa lekára o precitlivenosť na lepiacu vrstvu pásky a prevenciou môže byť použitie spomínanej podkladovej pásky. Kožná reakcia však môže vzniknúť aj z iných príčin, a to najmä v prípadoch:

  • zle vykonávanej starostlivosti o kožu,
  • v dôsledku tlaku nesprávne prilepenej pásky,
  • pri cirkulárnom naložení pásky,
  • pri nesprávnom snímaní pásky,
  • pri dlhodobom nosení tejpu bez včasnej výmeny a pri použití neadekvátneho materiálu.

Kedy to nepôjde

Spočiatku to možno vyzeralo jednoducho, no je zrejmé, že kineziotejpovanie nebude vhodné pre každého. Telovýchovný lekár Pavel Malovič ako kontraindikácie vymenúva hnisavé kožné prejavy, bradavice, pigmentové névy, malígny melanóm, ekzémové ochorenia, dermatitídy, akútnu trombózu, elefantiázu, kardiopulmonálnu dekompenzáciu, horúčky.

Opatrným treba byť pri cukrovke, ochoreniach obličiek a obehového systému, krehkej a hojacej sa koži napríklad po popáleninách, v tehotenstve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu