
Koľko včeličiek opelí lekára, toľko liekov predpíše,“ tvrdia experti zo zdravotných poisťovní. Narážajú tak na zaužívanú tradíciu dílerov farmaceutických firiem, ktoré motivujú lekárov, aby predpisovali konkrétny liek. Lekárnici aj minister sa tiež nazdávajú, že lekár by často mohol predpísať lacnejší ekvivalent rovnako účinného lieku. Pacienti si myslia opak. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Stane sa, že pacient dostane namiesto roky užívaného lieku zrazu iný. Prečo? Čo spôsobí tzv. switch, náhlu zmenu v liečbe?
Pred niekoľkými rokmi dostávali matky od pediatrov na znižovanie horúčky recept na paralen a teraz omnoho drahší brufenový sirup. Prečo?
Diabetológ vo Vranove nad Topľou predpísal za jeden rok lieky za vyše 11 miliónov korún, hoci jeho kolega o 50 kilometrov ďalej len za dva milióny. Prečo? Psychiatrička v Bratislave a gynekologička v Banskej Bystrici vydali svojim pacientom recepty v hodnote o niekoľko miliónov viac ako ich kolegyne v inom obvode.
Je náhle prestavenie na iné lieky motivované vždy len medicínskymi dôvodmi, alebo je za tým aj niečo iné? Prejedáme sa najdrahšími liekmi preto, lebo si lekári mastia vrecká?
To sú otázky, na ktoré je veľmi ťažko jednoznačne odpovedať. Zdravotné poisťovne však tvrdia, že áno.
Širokospektrálne opeľovanie
„Koľko včeličiek opelí lekára, toľko liekov predpíše,“ tvrdí Dominik Tomek z poisťovne Apollo. Naráža tak na zaužívanú tradíciu dílerov farmaceutických firiem, ktoré motivujú lekárov, aby predpisovali konkrétny liek. Z každého balenia lieku potom môžu mať lekári finančný profit, uhradenú účasť na zahraničnom sympóziu, niektorí aspoň kozmetický balíček alebo odbornú knihu.
„Včeličky však nielen opeľujú, ale aj znášajú med,“ tvrdia lekári. Pacienti totiž takto dostávajú špičkové lieky najnovšej generácie, ktoré by možno inak nedostali.
42-ročná Beáta Raposzová z Bratislavy, ktorá trpí endogénnou depresiou od svojich desiatich rokov, si vyskúšala „switch“ na vlastnej koži už niekoľko ráz. „Vždy som prežívala liečbu dramaticky, vedľajšie účinky boli hrozné. To najnovšie antidepresívum je zázrak,“ hovorí a svojho lekára velebí. Jedno balenie mesačne stojí poisťovňu rovnú tisícku.
Keby brilantný herec Miloš Kopecký alebo spisovateľ Ota Pavel mali možnosť liečiť sa najmodernejšími antidepresívami, určite by súhlasili tiež.
„Lekára zákon zaväzuje liečiť, ako najlepšie vie a môže. Pacienti a ich príbuzní sú často veľmi dobre informovaní o najmodernejších možnostiach v liečbe choroby, ktorou trpia. Keby som im predpisoval starší liek, môžu ma právom zažalovať,“ tvrdí psychiater Vladimír Velický.
Zahraničné cesty lekárov ešte vyhodnocujú
Ročne prehltneme lieky za viac ako 17 miliárd korún. Koľko z nich sa predpíše zbytočne, to je otázka, na ktorú ešte len príde odpoveď. Zdravotné poisťovne aj ministerstvo tvrdia, že na tom usilovne pracujú.
„Ak lekár stokrát predpíše určitý liek, dostane bicykel. Prípadne ho firma pozve na kongres na Seychelské ostrovy, do Egypta, na Kanárske ostrovy,“ povedal na sklonku minulého roka pred novinármi minister zdravotníctva Zajac. Hneď razantne vyhlásil, že vyzval všetkých riaditeľov nemocníc, aby mu vypísali, na akých kongresoch boli ich lekári za posledné dva roky. Vydedukoval z nich už minister niečo?
MUDr. Tomáš Szalay, hovorca ministerstva zdravotníctva: „Ukázalo sa, že ide o obrovské množstvo dát, ktoré navyše riaditelia nevypĺňali podľa požiadavky ministra. Mnoho údajov je neúplnych, často chýbali mená sponzorov, takže vyhodnocovanie je o to komplikovanejšie. Inak povedané - ešte na tom pracujeme.“
Keď tesne pred svojím odchodom z funkcie zverejnil minister Kováč rebríček konkrétnych lekároch, ktorí predpisovali lieky za najviac peňazí, zdvihla sa vlna nevôle v radoch lekárov ale aj pacientov. Kardiaci, diabetici, ženy v klimaktériu s osteoporózou, psychiatrickí pacienti, epileptici, onkologickí pacienti majú iný názor ako poisťovne a minister. Ťažko ich niekto presvedčí, že je pre rozpočet zdravotníctva žiaducejšie hltať lieky staršieho typu s nežiaducimi účinkami, keď sú na trhu sú modernejšie, pohodlnejšie a efektívnejšie.