SME

Ako lobbujú za lieky vo svete? Podobne

Firmy na celom svete si predchádzajú lekárov. Niektorí sa tak môžu pozrieť až na koniec sveta, kam by sa nikdy nedostali. Organizovanie kongresov používajú farmaceutické firmy ako pomerne rozšírený spôsob konkurenčného boja. Výrobcovia i dodávatelia ...


Ročne prehltneme lieky za viac ako 17 miliárd korún. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že spotreba liekov u nás je príliš vysoká. Zdravotné poisťovne tiež kričia, že na ne vydávajú až tretinu svojich zdrojov. Farmaceutické firmy majú iný názor. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností tvrdí, že spotreba liekov na Slovensku je najmenšia z krajín V4 a dokonca má klesajúcu tendenciu. A to aj napriek výraznému lobingu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ILUSTRAČNÉ FOTO - archív SME


Firmy na celom svete si predchádzajú lekárov. Niektorí sa tak môžu pozrieť až na koniec sveta, kam by sa nikdy nedostali. Organizovanie kongresov používajú farmaceutické firmy ako pomerne rozšírený spôsob konkurenčného boja. Výrobcovia i dodávatelia liekov nezriedka siahajú aj k priamej korupcii peniazmi alebo spotrebným tovarom. Svojou podporou si zaväzujú mladých začínajúcich lekárov s mizernými príjmami, ktorým platia pomôcky a učebnice. Farmaceutický priemysel podľa niektorých údajov vynakladá vo svete ročne väčšie sumy na šírenie liekov a na reklamu než na výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa publikácie Pills, Profits a Politics je napríklad táto suma dokonca vyššia než celková suma na všetky vzdelávacie aktivity prebiehajúce na zdravotníckych školách v USA.

MUDr. Robin Cook, lekár a spisovateľ sa priznáva: „Len málo amerických lekárov neprijalo nejaký dar alebo službu od farmaceutického priemyslu. Ja sám si spomínam, že ako medik som dostal od farmaceutickej firmy koženú lekársku tašku a zúčastnil sa na sympóziách, ktoré hradili farmaceutické firmy.“

„V západnom svete firmy používajú presne tú istú taktiku, rozdiel je akurát v úrovni, napríklad namiesto pera dostanete prenosnú nabíjačku na mobil,“ hovorí lekár z bratislavských Kramárov s niekoľkoročnou zahraničnou praxou v USA.

„Vplyv farmaceutických firiem na lekárov je u nás väčší, ako by sa na civilizovanú krajinu patrilo,“ myslia si napríklad lekárnici, ktorí sa nazdávajú, že lekár by často mohol predpísať lacnejší ekvivalent rovnako účinného lieku.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Zajac dokonca tvrdí, že farmaceutické firmy na Slovensku pripravujú lekárom stále rafinovanejšie lákadlá, aby pri predpisovaní liekov uprednostnili práve ich výrobok. „Požiadavky našich lekárov sa zmenili z fľašky a pera na kongresovú turistiku a iné požitky.“

„Je nezmyslom myslieť si, že farmacuetické firmy sú charitatívne spoločnosti. Prax ovplyvňovania lekárov vo svete je úplne bežná a má omnoho drsnejšie podoby ako u nás. Dokázať, že akcia bola len výletom a nie vzdelávaním je prakticky nemožné,“ dodáva lekár, ktorý sa vlani zúčastnil na štyroch kongresoch v Európe a Amerike.

U našich najbližších susedov je to podobné. Pod pláštikom charity farmaceutické firmy tlačia na lekárov, aby predpísali ich liek a oni za to podporia handicapované deti. Spoločnosť Léčiva napríklad venuje korunu z každého vydaného balenia Ibuprofenu na konto Zväzu paraplegikov. Firma Abbott Laboratoires pridá za predpísanie antibiotika Klacid 5 korún Nadácii Naše dítě.

SkryťVypnúť reklamu

Brániť sa proti nekalým praktikám konkurencie však majú možnosť i samy farmaceutické firmy. Ak podajú podnet etickému výboru Medzinárodnej asociácie farmaceutických spoločností, musí sa tým komisia zaoberať.

(uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 227
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 221
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 585
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 920
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 422
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 291
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 131
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu