Ako často sa stretávate s priateľmi alebo rodinou? Navštevujete športové kluby alebo cirkevné spolky? Ak ste odpovedali „občas“, je čas na zmenu. Žiť v izolácii je totiž podľa vedcov poriadne nezdravé.
Ak nemáte priateľov, rodinu alebo sociálne väzby, šanca na predčasné úmrtie sa zvyšuje až o 50 percent. Osamelosť škodí zdraviu podobne ako fajčenie či nedostatok pohybu.
Väčšina doterajších štúdií sa zameriavala na ľudí okolo šesťdesiatky, výskum v poslednom vydaní Proceedings of the National Academy of Sciences skúmal adolescentov, ľudí v strednom veku aj staršie osoby.
Výskumníci použili dáta z amerických národných prieskumov a sledovali ako sociálne prepojenie a podpora blízkych vyplývajú na ukazovatele chorôb - napríklad krvný tlak, BMI, šírku pásu a na úroveň C-reaktívneho proteínu, ktorý je ukazovateľom zápalov.
Zoznámte sa
Nájdite lásku na dvaja.sme.sk, serióznej zoznamke od SME.sk.
Seriózne zoznámenie
Komunikáciou proti obezite
Vedci sa respondentov pýtali aj na to, ako často sa stretávajú s rodinou, aký majú vzťah s matkou, koľko majú priateľov a do akej miery sa o nich zaujíma partner. Keďže vzťahy majú aj odvrátenú stránku, v sade otázok sa vedci opýtali napríklad aj na to, aké nároky na ľudí kladú ich priatelia.
Výsledky ukázali, že sociálne vzťahy znižujú výskyt rizikových ukazovateľov ochorení v každej fáze života. Počas dospievania osamelosť sprevádzajú vyššie hladiny C-reaktívneho proteínu.
V strednom veku je takmer nemožné vyhnúť sa kontaktu s iným ľuďmi, najmä ak je človek zamestnaný a má deti. V tejto životnej etape preto rozhoduje skôr kvalita, než množstvo komunikácie. Ak je kvalitná, pomáha ľudí chrániť pred obezitou.
Zaujímavosťou je aj to, že pocit, že nám niekto „kryje chrbát“, dokáže ovplyvniť aj hormonálnu činnosť tela a jeho metabolizmus. Opora v blízkych dokáže v krízových situáciách znížiť vyplavovanie stresových hormónov akými sú kortizol či adrenalín, povedala spoluautorka výskumu Kathleen Mullan Harris pre The Guardian.
Riziko vysokého tlaku a cukrovky
Ľudia bez priateľov a podpory sú podľa Harrisovej stresovým hormónom vystavení chronicky. Zvýšené hladiny adrenalínu a kortizolu zvyšujú riziko vysokého krvného tlaku, hromadenia tuku v páse, cukrovky a srdcových ochorení.
A čo v prípade, že sú samotári šťastní? Podľa Harrisovej ich nie je dostatok na to, aby ovplyvnili výsledky štúdie.
Iná súhrnná štúdia v PLOS Medicine zas cituje doposiaľ najsmutnejšiu štúdiu, ktorá prepojila sociálne vzťahy s úmrtnosťou. V roku 1945 vedci zistili, že deťom v sirotincoch zvyšuje nedostatok interakcie pravdepodobnosť úmrtia.
Byť spoločenský nie je vždy jednoduché, obzvlášť pre starších ľudí. Avšak tí, ktorí dokážu tento faktor ovplyvniť, by si mali pamätať, že stretnutia s priateľmi a rodinou môžu byť pre telo aspoň také prínosné, ako jedenie brokolice.