Samoliečba je súčasťou dnešného životného štýlu. Informácie o liekoch sa na nás hrnú zo všetkých strán a dostupnosť voľnopredajných liekov v množstve lekární nebýva problémom.
„Samoliečba zvyšuje zodpovednosť ľudí za svoje zdravie a má svoje opodstatnenie. Môže však zdravotný stav pacienta aj zhoršiť, najmä ak sa nepátra po príčine ochorenia, ale riešia sa len príznaky choroby,“ upozorňuje Katarína Grófová z lekárne Remedia v Komjaticiach.
Ľahšie ochorenia
Liečba bez návštevy lekára šetrí čas pacientom i lekárom a pre štát je ekonomicky výhodná. Nie je však vhodná pre každého.
„Samoliečbu by som odporučila pri ľahších stavoch, keď sa človek necíti štandardne, keď je to nejaká nádcha, pokašliavanie, chrapot alebo prechodná strata hlasu, mierne zvýšenie teploty, prechodné bolesti hlavy, tiež pri bežných tráviacich problémoch, ktoré sú spojené s diétnou chybou, alebo pri prechodných hnačkách a zápchach,“ uvádza farmaceutka, podľa ktorej sa bez návštevy lekára dajú riešiť aj bežné bolesti svalov a kĺbov alebo niektoré kožné problémy.
Kedy sa smoliečba neodporúča
Sú však aj skupiny pacientov, pre ktorých ani bežná samoliečba nie je vhodná. „Pre malé deti a novorodencov – možno pri soplíkoch, ale pokiaľ sú spojené s teplotou, sťaženým dýchaním, to už určite nie. Samoliečba nie je na mieste ani u ľudí s chronickými chorobami pečene a obličiek, diabetikov, astmatikov a kardiakov. Títo pacienti už zväčša berú aj iné lieky, a ak to nepriznajú, lekárnik to nemá ako vedieť. A niektoré z týchto liekov môžu byť v kontraindikácii,“ upozorňuje odborníčka.
Poraďte sa v lekárni
Nie všetky informácie, ktoré o lieku vieme z reklám a od známych, sú správne. Aj preto sa treba v lekárni pýtať a pravdivo opísať svoje problémy. „Poradiť sa treba vždy, lebo vždy sa môže vyskytnúť nejaká kontraindikácia, pre ktorú by ten človek nemal daný liek brať. Navyše zdanlivo rozličné lieky môžu obsahovať to isté, len sa inak volajú. Pacient si to tak môže zdupľovať a z toho už vyplývajú aj nežiaduce účinky,“ upozorňuje odborníčka, podľa ktorej sa treba pridržiavať rád lekárnika aj spôsobu užívania lieku.
Kedy ísť k lekárovi
Hoci samoliečba môže byť užitočná, nie vždy pomôže. Ak zdravotné problémy neprechádzajú, treba ich riešiť s lekárom. Aj banálne ťažkosti totiž môžu zastierať vážne ochorenie a samoliečba môže len tlmiť jeho príznaky, hoci ho nelieči.
„Päť dní samoliečby je už maximum, tam by už úľava pri správnom dávkovaní lieku mala prísť. Ak nie, tak potom môže ísť aj o niečo vážnejšie a treba navštíviť lekára,“ upozorňuje Katarína Grófová.
Autor: Jana Obrancová