SME

O čo prichádzajú bežci v telocvičniach?

Vedci hľadali argumenty pre a proti bežeckým pásom. Sústredili sa na štyri hlavné aspekty, energiu, rýchlosť, bezpečnosť a duševný stav bežca.

Niektoré benefity sa v posilňovni dobehnúť nedajú.Niektoré benefity sa v posilňovni dobehnúť nedajú. (Zdroj: Fotolia)

Začínajúci bežci často riešia dilemu - uprednostniť beh vonku, na čerstvom vzduchu a daždi, alebo je lepšie uchýliť sa k bežeckému pásu v miestnej telocvični? Tu sú argumenty pre a proti.

Energia

Fanúšikovia behu na čerstvom vzduchu tvrdia, že sa tak míňa viac energie. Ich hlavným argumentom je odpor vzduchu a vetra, ktorý chýba bežcom v telocvičniach.

Na univerzite v Exeteri preto urobili pokus na ôsmich dobrovoľníkoch. Nechali ich najprv behať pri ceste a následne porovnali výdaj energie v telocvični. Bežecký pás bol nastavený na rovnakú rýchlosť ako mal beh vonku, no vedci pridali sklon.

Z pokusu vyplynulo, že bežci dokážu kompenzovať stratený odpor vzduchu tým, že si na bežiacom páse nastavia 1 percentné stúpanie.

Prečítajte si tiež:

Rýchlosť

Bežci na páse preceňujú svoju rýchlosť. V Singapurskej štúdii porovnávali rýchlosť outdoorových bežcov s tempom, aké mali na bežeckom páse.

Respondenti si síce mysleli, že bežia rovnako rýchlo, no mýlili sa a ich tempo bolo v porovnaní s outdoorovými bežcami v skutočnosti výrazne nižšie. Autori štúdie predpokladajú, že to spôsobujú vizuálne vnemy z okolia, ktoré sa v prípade telocvične prakticky nemenia.

Bezpečnosť

V posilňovni nehrozia zrážky s motoristami, padajúce konáre ani agresívne zvieratá. Napriek tomu je však riziko poranenia na bežiacom páse väčšie, než vonku.

Problém spôsobuje hlavne opakovanie rovnakého pohybu, ktoré zaťažuje vždy tie isté partie - každý kilometer predstavuje stovky totožných dopadov nohy na pás, čo zvyšuje riziko poškodenia kĺbov a väzív. Pri behu na páse je preto vhodné kombinovať rozličné rýchlosti a sklon pásu.

Beh v teréne ponúka viac možností. Podklad sa na trase mení preto je zaťaženie väzív a zapojenie svalov rozmanitejšie. Terén dokonca podporuje schopnosť udržať rovnováhu. Bežecký pás však dokáže byť k už zraneným bežcom zhovievavejší než tvrdý podklad chodníka.

Prečítajte si tiež:

Duševný stav

Zdá sa byť intuitívne zrejmé, že beh pod holým nebom človeka posúva bližšie k prírode a je preto prospešnejší, než beh v uzatvorenom priestore. Aký je však dôkaz?

Pred pár rokmi vedci z univerzity v Exteri vyvinuli veľké úsilie aby túto otázku zodpovedali. Ich pátranie potvrdilo, že cvičenie vonku, zvlášť na zelených plochách sa spája so silnejším pocitom revitalizácie, uvoľnením napätia, zlosti či depresie ako aj v množstve nadobudnutej energie.

Tiež zistili, že ľudia, ktorí športujú v prírode majú väčšiu tendenciu sa k športu opäť vrátiť. Ďalšou výhodou športovania na čerstvom vzduchu je vystavenie tela slnečnému žiareniu. Ktorého dôsledkom je vytváranie vitamínu D.

Prečo a ako behať?

  • Za 30 minút spáli bežec s hmotnosťou 90 kilogramov približne 1039 kalórií, pri váhe 75 kilogramov je to okolo 870 kalórií.

  • Spaľovanie tukov začína približne až po polhodine behu. Nepretržitým behom rýchlosťou 10 kilometrov sa tak dá spáliť toľko kalórií ako má dvojitý hamburger.

  • Na vybudovanie základnej bežeckej kondície sú potrebné aspoň dva-tri mesiace. V ich priebehu by človek mal trénovať aj päťkrát za týždeň.

  • Polhodinu pred vybehnutím je vhodné vypiť pohár čistej vody. Počas hodinového rekreačného behu je vhodné postupne vypiť tri až štyri dvojdecové dávky vody.

  • Základom je vzpriamené držanie tela, vystretá hlava a uvoľnené ramená.

  • Ruky by mali byť voľne pri tele, ohnuté v pravom uhle. Rozdiel medzi šprintérom a bežcom na dlhé trate je v tom, že šprintér má rozsah pohybu v rukách čo najväčší, lebo mu predurčuje dĺžku kroku.

  • Teória behania hovorí, že človek by sa mal zhlboka (nie plytko) nadýchnuť na tretí krok, pričom nadýchnuť sa treba nosom, nie ústami. Vydýchnuť však treba ústami.

  • Po každom tréningu má nasledovať krátky strečing.

  • Aspoň polhodinu týždenne je vhodné dôkladne ponaťahovať celé telo, bude odolnejšie proti zraneniam a udrží si pohyblivosť kĺbov, ktorá prospieva technike behu.

  • Malo by ísť o statický strečing bez akýchkoľvek švihových pohybov. V každej pozícii je potrebné vydržať aspoň 20 sekúnd a zhlboka dýchať. Vhodnými cvikmi sú napríklad prvky z jogy.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 742
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 360
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 091
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 929
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 731
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 510
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


SkryťZatvoriť reklamu