SME

Koniec manželstva sa dá odmerať v laboratóriu

Keď do toho človek spadne, ovládajú ho predovšetkým hormóny a zdá sa, že to tak bude navždy. Adrenalín v krvi prudko stúpa, zorničky sa rozširujú a srdce bije ako o preteky. Mozog produkuje nezvyčajné množstvo dopamínu, ktorý spôsobuje pocit šťastia.


Na prvej schôdzke prichádza očarenie, adrenalín v krvi prudko stúpa, zorničky sa rozširujú a srdce bije ako o preteky. Po istom čase telo začína týchto látok produkovať stále menej. Túžba po tom, aby sme boli stále spolu, mizne. V manželstve môže zmiznúť natrvalo. Odborníci, ktorí sa zaoberajú manželskými vzťahmi, dnes už dokážu nielen predpovedať, ktorý manželský pár sa pravdepodobne rozíde, ale aj približne kedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC


Keď do toho človek spadne, ovládajú ho predovšetkým hormóny a zdá sa, že to tak bude navždy. Adrenalín v krvi prudko stúpa, zorničky sa rozširujú a srdce bije ako o preteky. Mozog produkuje nezvyčajné množstvo dopamínu, ktorý spôsobuje pocit šťastia.

SkryťVypnúť reklamu

Končiť sa to môže aj takto: Tvárový sval, ktorý je zodpovedný za pohŕdavý výraz tváre stiahne kútiky úst nabok a oči sa vytočia hore. Keď sa na tvári jedného z partnerov objaví tento výraz, u druhého to okamžite vyvolá zvýšenie srdcovej frekvencie o dva-tri údery za minútu. Psychológovia dokonca tvrdia, že ak sa na tvári ženy ukáže zhnusenie počas 15-minútového rozhovoru so svojím partnerom viac ako štyri razy, je koniec.

Muž a žena pod mikroskopom

Odborníci, ktorí sa zaoberajú manželskými vzťahmi, dnes už totiž dokážu nielen predpovedať, ktorý manželský pár sa pravdepodobne rozíde, ale aj približný čas rozchodu. Je možné niečo také vôbec zmerať?

Psychologička Mária Hanúsková tvrdí, že podľa posledných výskumov, áno.

„Americký psychológ John Gottman z Washingtonskej univerzity uskutočnil zatiaľ asi najpodrobnejší rozbor emočných väzieb, ktoré k sebe manželov pútajú, a analýzu korozívnych citov, ktoré naopak môžu manželstvo zničiť. Výsledky boli mimoriadne zaujímavé.“

SkryťVypnúť reklamu

Gottman so svojimi spolupracovníkmi sledoval v priebehu 25 rokov až 650 manželských párov. Na základe výsledkov dokáže vraj dnes predpovedať, ktorý pár zostane spolu a ktorý sa rozíde.

„Po celé tieto roky mapoval takmer nepostrehnuteľné stereotypy, ktoré môžu byť príčinou rozvodu. Jeho metóda zahŕňala videozáznam manželskej interakcie v laboratóriu, meranie rôznych fyziologických parametrov, napríklad srdcového tepu oboch partnerov, mimiku tvárových svalov, odhalila aj tie najprchavejšie a najjemnejšie odtienky pocitov.“

Gottman sledoval citové prostredie manželstiev tak dôkladne, že dokázal predpovedať, ktoré páry z jeho strediska sa rozvedú v priebehu troch nasledujúcich rokov s 94-percentnou úspešnosťou, čo je presnosť pri výskume medziľudských vzťahov takmer nevídaná.

SkryťVypnúť reklamu

Kritika je nebezpečná ako cholesterol

Jedným z prvých varovných signálov, že je manželstvo je ohrozené, je ostrá kritika.

„Čím je kritika závažnejšia a urážka ostrejšia, tým horšie pre vzťah. Ak je kritika navyše nabitá opovrhnutím, tým väčšie nebezpečenstvo. Ak sa pridajú deštruktívne emócie ako pohŕdanie, zhnusenie, môže to znamenať pomalý začiatok konca. Siahame k nim často v zlosti, v hneve. Nevyjadrujú sa len slovami, ale aj tónom hlasu, zlostným výrazom, urážkami. Rovnako zraňujúce sú aj posunky, ktoré signalizujú pohŕdanie, najmä ohrnutie pier, úškľabky, obracanie očí nahor,“ hovorí psychologička Hanúsková.

„Ak sa na tvári ženy ukáže zhnusenie, emócia príbuzná pohŕdaniu počas 15-minútového rozhovoru viac ako štyri razy, je to tichým znamením, že sa pár v najbližších štyroch rokoch s najväčšou pravdepodobnosťou rozpadne,“ tvrdí americký psychológ po 25-ročnom výskume.

SkryťVypnúť reklamu

Občasný prejav pohŕdania či zhnusenia odporu manželstvo samozrejme nezničí. Takéto emočné rany však možno podľa neho prirovnať k fajčeniu alebo zvýšenej hladine cholesterolu, ktoré sú rizikovými faktormi pre srdcové choroby. Čím sú intenzívnejšie a čím dlhšie trvajú, tým väčšie nebezpečenstvo. To isté je aj na ceste k rozpadu vzťahu. Na Slovensku sa však podľa psychologičky Hanúskovej manželstvá v takejto atmosfére dusia dlhé roky, a napriek tomu sa nerozvedú.

Ukážka predrozvodového dialógu

(Zaznamenaná v Gottmanovom stredisku)

Fred: „Vyzdvihla si mi veci z čistiarne?“

Ingrid (výsmešne): „Vyzdvihla si mi veci z čistiarne? Vyzdvihni si tie otrasné handry sám. Čo si myslíš, že som tvoja slúžka?“

Fred: „To asi ťažko. Keby si bola slúžka, dokázala by si aspoň upratať.“ (Z knihy D. Golleman Emoční inteligence)

SkryťVypnúť reklamu

Čo spôsobuje pohŕdavý výraz partnera

Za pohŕdavý výraz tváre je zodpovedný tvárový sval, ktorý stiahne kútiky úst nabok, najčastejšie na ľavej strane, a zároveň sa vytočí pohľad hore.

Keď sa na tvári jedného z partnerov objaví tento výraz, dokonca, keď sa čo i len mihne, u druhého to v automatickej emočnej reakcii okamžite vyvolá zvýšenie srdcovej frekvencie o dva-tri údery za minútu. Takáto skrytá konverzácia si vyberá krutú daň na zdraví. Psychológ Gottman zistil, že ak manžel prejavuje pravidelne svoje opovrhnutie, jeho manželka je náchylnejšia na celý rad zdravotných porúch - od opakujúcich sa nachladnutí, chrípok, až po pliesňové infekcie, zápaly močového mechúra a poruchy trávenia. (uj)

Manželská láska je niečo ako chronická bronchitída

SkryťVypnúť reklamu

Romantická manželská láska je podľa psychiatra Miloslava Plzáka výplodom romantikov z 19. storočia.

„Láska ako taká je veľmi komplikovaná,“ hovorí psychiater Ivan Žucha. Hovorí, že tak ako choroba môže mať akútnu formu, ktorú poznajú všetci čerství zaľúbenci. Potom môže prechádzať do menej akútnych foriem, v akej ju poznajú dlhoroční partneri. „Manželská láska je niečo ako chronická bronchitíta. Aj tú si však treba vedieť udržať.“

Aké sú podľa psychiatra najdôležitejšie rady, ako si lásku uchovať čo najdlhšie? „Pre každú lásku je veľmi dôležitá disciplína, to platí aj v tom, že chodíte presne na rande, vzájomne sa rešpektujete, ste ochotní investovať alebo rezignovať na iné lásky,“ tvrdí profesor Žucha. Láska by mala byť podľa odborníkov symetrická - jeden ľúbi a druhý je ľúbený, vtedy je to ideálne.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi často sa však stáva, že jeden extrémne ľúbi niekoho, kto ho vôbec neľúbi, alebo že ľudia sú ľúbení, ale nie sú ochotní investovať do svojej lásky. Čo s tým?

„Mnohokrát sa láska pobabre tým, že človek neinvestuje. Naozaj nemôžete iba čakať, že budete ľúbení, musíte aj niečo obetovať. V láske musíme etrémne rezignovať. Nedávno som sa rozprával s manželom, ktorý má sedem detí, a bol veľmi výrazne ochotný rezignovať, pokiaľ ide o jeho ostatné životné radosti. Nasycovalo ho to, že má sedem detí a dobrú manželku, prestal hrať basketbal, lyžovať, táto ochota rezignovať je veľmi dôležitá,“ hovorí známy psychiater.

Čo robiť, keď manželská či partnerská láska nie je symetrická a keď sa pritrafí dokonca ešte tretí?

Podľa odborníkov sa aj to sa dá prežiť bez ujmy.

SkryťVypnúť reklamu

„Obratní manželia či partneri to vraj akosi mlčky akceptujú, bez toho, aby neveru prerokúvali. Sem-tam musíme žiť aj v malom klamstve, aby sme si uchovali duševné zdravie. Táto životná obratnosť je niečo, čo si každý musí sám vybudovať. Ak má smolu, sme tu my psychiatri, aby sme mu pomohli,“ hovorí MUDr. Žucha.

(uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 57 358
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 068
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 632
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 440
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 942
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 138
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 897
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 133
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu