Bylinkový čaj nemusí byť len balzamom na dušu v sychravých a chladných dňoch. Ak chcete pripraviť nápoj, ktorý nezaženie len smäd, ale bude aj liečiť, nemali by ste podceniť jeho prípravu.
Bylinné čajové zmesi obsahujú rôzne drogy, ktorých účinky aj chuť sa vo vzájomnej kombinácii posilňujú. Drogy v čajových zmesiach však nie sú narkotiká, ale naopak, napomáhajú fyzickej aj psychickej pohode.
Vo farmakológii ide o rastliny, ale aj huby, lišajníky. Môžu byť čerstvé či usušené, ich priaznivý účinok však závisí od toho, ako sú skombinované.
Čajová alebo polievková lyžica?
Ak je bylinný čaj pripravený len z jednej drogy, stále môže byť účinný. Treba však dodržiavať správne dávkovanie, pretože aj v rastlinách sú obsiahnuté rôzne chemické látky.
Obzvlášť dôležité je to v prípade liečivých rastlín, ktoré obsahujú silné účinné látky ako alkaloidy či saponíny.
Pri bežných liečivých rastlinách sa využíva mierka jedna čajová alebo polievková lyžica. Ak návod nepíše inak platí, že z čajovín, ktoré obsahujú najmä listy, kvety či vňať, sa dávkuje polievková lyžica (približne tri gramy) na 200 mililitrov vody.
Pri zmesiach, ktoré obsahujú korene, kôry, podzemky alebo plody, sa na uvedené množstvo vody dávkuje jedna čajová lyžička (približne 1,5 gramu).
Pomôže vám echinacea pri prechladnutí? Toto hovorí vedaČítajte
Rozhoduje účinná látka
Čaje z liečivých rastlín sa pripravujú tromi postupmi. Výluh alebo macerát sa pripravuje z rastlín, ktoré obsahujú sliz.
Patrí sem napríklad slez, skorocel či ibiš lekársky. Ak by sa rastliny pripravovali vo vriacej vody, sliz sa odbúra, čím sa zníži obsah účinných látok.
Na výluh je nevyhnutné rastlinu rozdrviť, vložiť do studenej vody a občas premiešať. Príprava tohto čaju môže trvať dve až päť hodín.
Ak nechcete tráviť dlhé hodiny pri príprave výluhu a nemáte práve chuť na skorocel kopijovitý, skúste zápar. Ide o najčastejší spôsob prípravy bylinných zmesí.
Bylinky - vypestovať, uskladniť a piťČítajte
Odvar z kôry
Kvety či listy rastlín sa zalejú predpísaným množstvom horúcej vody a prikryjú na určitý čas, aby sa mohli lúhovať. Aby nestratili liečivý účinok, šálku treba prikryť.
Do tretice si môžete pripraviť odvar. Odvar z bylín ma menšiu silu, ktorá sa prejaví až pri pravidelnom pití.
Odvar sa najčastejšie pripravuje z kôry stromov, z koreňov rastlinných drog alebo z častí rastlín, ktoré obsahujú ťažko rozpustné zložky, ako napríklad praslička.
Časti rastlín je niekedy dobré podrviť v mažiari a podľa druhu sa varia päť až tridsať minúť, nechajú postáť a scedia.
Autor: Miriam Bartošová