Takmer žiadny estetický nedostatok zubov dnes už nie je neriešiteľný, a to vraj v žiadnom veku. Krivé zuby, odchýlky zhryzu, predhryzy aj chýbajúce zuby, všetko sa dá zlepšiť. „Určite sú aj veci, ktoré sa nedajú vyriešiť strojčekom, no možno ich odstrániť iným spôsobom, napríklad chirurgicky.
Alebo proteticky, tak, že sa zuby obrúsia a nahradia ich porcelánové korunky či mostíky. Aj strojčeky majú isté obmedzenia, ale to by mal posúdiť špecialista, čeľustný ortopéd,“ vraví Simona Dianišková, vedúca Katedry čeľustnej ortopédie Lekárskej fakulty SZU v Bratislave.
Posmešky a prezývky
Človek by liečbu svojho hendikepu nemal nikdy sám dopredu vzdávať. „Mal by sa ísť aspoň poradiť s lekárom, ale pozor - musí ísť o odborníka na čeľustnú ortopédiu, pretože bežný zubný lekár ortopedické služby nesmie poskytovať ani podľa zákona, nemá na to vzdelanie,“ vraví doktorka Dianišková.
Podľa psychológov sa deťom spolužiaci často posmievajú práve pre krivé zuby. „Hanlivé pomenovania a prezývky sa vlečú s dieťaťom často aj niekoľko rokov. Dieťa sa za svoje zuby hanbí, neusmieva sa, v duchu zuby nenávidí a často sa preto o ne ani nestará,“ vraví lekárka.

Na Slovensku existuje dlhá tradícia čeľustno-ortopedickej liečby so snímateľnými aparátmi, nosiť nočný strojček je však beh na dlhé trate. „Nie všetky deti sú dostatočne motivované či disciplinované nosiť nápadne vyzerajúci snímateľný aparát aj cez deň, do školy či medzi kamarátov. Ak sa strojček nosí iba počas noci, často jeho sila na komplikovanejšie odchýlky zubov nestačí,“ vraví lekárka.
Fixné strojčeky sa u nás objavili po revolúcii, išlo zväčša o kovové strieborné zámky nalepené priamo na zuby. Sú bežné aj dnes a aby vyzerali zaujímavo, dajú sa na nich vymieňať farebné gumičky, akési ozdoby - farebných odtieňov je okolo tridsať. „Fixný strojček zostáva nalepený na zuboch počas celej liečby, ktorá trvá jeden až tri roky. Väčšina dospelých pacientov však odmieta liečiť si takto svoje krivé zuby zo spoločenských dôvodov, nevedia si predstaviť mať nápadný kovový strojček v ústach,“ vraví doktorka Dianišková. Estetickejším variantom fixných strojčekov sú keramické aparáty.
Neviditeľné dlahy
Dvaja študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii začali v roku 1975 v garáži v Palo Alto vyvíjať takzvané priesvitné zubné dlahy. Tie postupným tlakom zuby vyrovnávali želaným smerom. Nazvali ich dlahy Invisalign. Boli určené na celodenné nosenie, no pacient si ich mohol vybrať, keď išiel jesť alebo si umývať zuby.
Existuje viacero typov strojčekov. Klasické fixné sa lepia priamo na zuby pacienta. Vyrábajú sa kovové alebo keramické, keramický je menej viditeľný. Dá sa použiť aj vnútorný kovový strojček – pre jeho neviditeľnosť nazvaný Incognito - sú to vlastne na mieru vyrobené zámky z ušľachtilých kovov s prímesou zlata - ten sa vyrába v autorizovanom laboratóriu v Nemecku individuálne pre konkrétneho pacienta.
Najpopulárnejšia je však v poslednom čase priesvitná dlaha. Liečba sa začína tým, že v zubnej ambulancii spravia pacientovi odtlačok. Ten sa pošle do špecializovaného laboratória v USA, kde ho zdigitalizujú. „Zuby pacienta si na začiatku odfotíme a obrázky spolu s röntgenmi vložíme do počítača. Špeciálny softvér presne znázorní stav zubov a nasimuluje, ako sa budú postupne ukladať a ako budú vyzerať na konci liečby. Všetko sa riadi predpisom lekára a pohyby zubov kontroluje ošetrujúci lekár,“ vysvetľuje asistentka Adriana Adamkovičová z bratislavskej ambulancie.

Na základe odtlačkov vyrobia v Strednej Amerike sedem až päťdesiat dláh pre jedného pacienta - podľa potreby – a pošlú ich na Slovensko do ordinácie čeľustného ortopéda. Ten pacientovi dlahy vyskúša, odovzdá a poučí, ako ich používať. Pacient si je schopný dlahy meniť sám, ale pravidelne chodí na kontroly k čeľustnému ortopédovi.
Dlaha je akási násadka vyrobená zo špeciálneho medicínskeho plastu, ktorú si človek nasadí na svoj nedokonalý chrup a dlaha mu postupným tlakom vytvaruje ideálny chrup alebo blížiaci sa k ideálu. Lekárka zároveň určí zuby, na ktoré sa nalepí takzvaný attachment. Je biely, takže ho nevidieť a na konci liečby ho odstránia. „Je to akýsi gombíček, ktorý sa na zub nalepí.
Vďaka nemu zub pekne rotuje, aby sa dostal do polohy, ktorú potrebujeme. Dlaha bude každý deň toľko tlačiť na zub, až sa zub dostane tam, kam pacient potrebuje. O dva týždne sa vymení za inú, ktorá je vyformovaná tak, aby pacient dosiahol ďalší pokrok,“ vysvetľuje čeľustná ortopedička.
Zostanú rovné
Liečba trvá zväčša dva roky, pričom pacient chodí približne každých šesť týždňov na kontrolu a vždy si so sebou odnesie niekoľko nových dláh. Tie si potom po dvoch týždňoch mení. Dlahu má na zuboch 22 hodín denne, no môže si ju vytiahnuť, keď ide jesť alebo keby cítil príliš veľký tlak. O veľkú bolesť vraj nejde, no tlak je pochopiteľný, lebo zuby sa hýbu.
Celá liečba neviditeľným strojčekom vyjde pacienta na 3500 – 6000 eur, závisí to od toho, aké zložité úpravy chrupu potrebuje. Suma sa dá rozložiť do splátok. Aby zuby po skončení liečby zostali rovné, z vnútornej strany na ne pacientovi nalepia ešte retenčný strojček. Je to tenučký kovový drôtik, ktorý vydrží aj niekoľko rokov a zabráni tomu, aby sa zuby opäť pokrivili.
Horúcou novinkou je urýchľovač liečby - akcelerátor. „Ide o drobný prístroj na domáce použitie, ktorý funguje na princípe vibrácie či svetla. Pacient si ho dá sám do úst, absolútne to nebolí. Vibrácie sa prenášajú na kosť okolo zuba a podporujú jeho pohyb. Takéto prístroje môžu liečbu urýchliť až o polovicu času,“ vraví doktorka Dianišková o najnovšom hite, ktorého výsledky videla pred pár týždňami na 1. kongrese EAS ako členka Európskej spoločnosti pre vyrovnávacie dlahy.