„Zvyčajne sa odporúča fajčenie striktne prerušiť a naša štúdia tento postup podporuje,“ povedala pre Reuters News výskumníčka Nicola Lindson-Hawley z britskej Oxford University o štúdii, ktorú publikoval Annals of Internal Medicine.
Výskumníci testovali takmer 700 dospelých fajčiarov, pri ktorých náhodne určili spôsob, akým majú prestať fajčiť - zo dňa na deň alebo postupným obmedzovaním.
Deň, v ktorý mali definitívne prestať fajčiť, pripadol obom skupinám dva týždne po spustení štúdie. Účastníci chodili na kontrolu raz týždenne.
Stratégia odvykania
Skupine, ktorá si mala odvykať postupne, pripravila zdravotná sestra na nasledujúce dva týždne rozpis, ktorý by znížil spotrebu cigariet až o 75 percent. K ich výbave patrili aj nikotínové náplaste, žuvačky, pastilky, nosný a ústny sprej.
Tí, ktorí mali s cigaretami skoncovať nárazovo dostali len nikotínové náplaste. Pomôcky s krátkodobým účinkom v ich prípade výskumníci vylúčili. Zároveň mali nasledujúce dva týždne fajčiť rovnako ako za bežných okolností.
Po štyroch týždňoch vydržalo nefajčiť 40 percent tých, ktorí si odvykali postupne a až 49 percent tých, ktorí s fajčením skončili nárazovo.
Tí ktorí postupné znižovanie počtu cigariet uprednostnili už pred výskumom boli zároveň v abstinencii úspešnejší než ľudia, ktorý preferovali druhý spôsob alebo im to bolo jedno.
Po polroku vydržalo abstinovať už len 15 percent „postupných odvykačov“. Nárazoví abstinenti boli o niečo úspešnejší, chemickou analýzou dychu prešlo 22 percent.
Sila motivácie
John Huges z University of Vermont tvrdí, že cestu postupného odvykania si väčšinou vyberajú ľudia so silnou závislosťou, ktorí už pri pokuse o abstinenciu v minulosti zlyhali. Tento spôsob uprednostňuje tretina fajčiarov.
„Rozhodnutie prestať s fajčením zvyčajne prichádza náhle po udalosti, ktorá človeka motivuje,“ hovorí Hughes. Ak sa fajčiari rozhodnú pre striktnú zmenu, môžu zakročiť ešte vo chvíli, keď sú silne motivovaní, vysvetlil s tým, že až polovica fajčiarov s cigaretami skoncuje ešte v deň, keď sa rozhodli abstinovať.
Nová štúdia tak môže pomôcť ľuďom, ktorí by so zlozvykom síce chceli skončiť, ale netušia aký je ideálny spôsob. „Fajčiarom na základe výsledkov odporúčame skoncovať s nikotínom nárazovo, nie postupne,“ povedala Lindson-Hawley.
Autor: Zuzana Matkovska