„Jestvujú dva typy ľudí - takzvané sovy, ktoré si radi pospia a majú ťažkosti s ranným vstávaním, a na druhej strane škovránkovia, pre ktorých je typické naopak včasné prebúdzanie a neponocovanie,“ hovorí Eva Feketeová z Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa vyše dvadsať rokov venuje štúdiu a liečbe spánkových porúch.
Jarný časový posun podľa nej viac vplýva na „sovy". Problematický je zvlášť pre citlivých jedincov, najmä starších ľudí so zhoršeným spánkom a malých školákov so začiatkom výučby od skorého rána.

Riziká nedostatku spánku
Neurologička upozorňuje, že dobrý spánok vplýva na ľudskú psychiku a zdravie, keďže zabezpečuje regeneráciu organizmu. Jeho nedostatok prináša psychickú a fyzickú vyčerpanosť, poruchy myslenia a pamäte, nepokoj a zmeny nálady.
Okrem toho sa podpisuje pod rad závažných zdravotných komplikácií, napríklad je rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. Podľa Feketeovej tiež únava býva zdrojom zníženého spoločenského a pracovného uplatnenia a tiež častou príčinou dopravných a priemyselných nehôd. Dlhodobé ponocovanie sa teda nevypláca.
„Dĺžka spánku potrebná k dobrej regenerácii, predstavuje zvyčajne 6 až 8 hodín denne. Pokiaľ je spánok dlhší alebo kratší, ale nespája sa s ťažkosťami, nie je dôvod ho umelo meniť liekmi,“ zdôrazňuje neurologička.
Podľa nej je novodobým fenoménom posúvanie zaspávania u mladých ľudí až na skoré ranné hodiny.
„Nazývame to syndróm oneskorenej spánkovej fázy, čím sa posúva spánková perióda na dennú dobu. Takéto nesprávne spánkové návyky sa môžu neskôr prejaviť vážnymi zdravotnými ťažkosťami, preto by mali byť dospievajúci ľudia veľmi obozretní,“ prízvukuje neurologička, podľa ktorej nie je spánok strata času, ale blahodarný odpočinok pre naše telo i dušu.

Poruchy spánku
„Ľudia trpiaci nespavosťou trpia častejšie bolesťami hlavy a depresiami a sú náchylnejší na infekcie a zvýšený krvný tlak,“ poznamenáva Feketeová, podľa ktorej patrí medzi tie častejšie poruchy spánku aj syndróm nepokojných nôh, bruxizmus (škrípanie zubami), a spánkové apnoe, pri ktorom dochádza počas spánku k opakovaným zástavám dychu.
Ďalšími poruchami sú parasomnie prejavujúce sa neprirodzeným pohybom v podobe námesačnosti alebo agresívnym správaním pri narušení REM spánku.
Naopak, mimoriadne zriedkavým ochorením je narkolepsia, ktorú charakterizujú záchvaty neodolateľného chorobného spánku, teda neplánovaného náhleho zaspávania v ktorúkoľvek dennú hodinu a pri rôznych činnostiach.
Pracovníci Neurologickej kliniky UPJŠ LF a Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura sa podieľajú na celoeurópskom výskume tohto ochorenia, pričom sledujú a liečia väčšinu pacientov s narkolepsiou na Slovensku, ktorých je asi päťdesiat.

Čo pomáha dobrému spánku?
Kvalitnému spánku možno pomôcť jednoduchými trikmi. Pri dlhodobej nespavosti je však dobré vyhľadať odbornú pomoc.
pravidelné cvičenie a šport
málo stresu, pohodové životné tempo
pohodlná posteľ, tmavá a chladnejšia miestnosť
skorý budíček
pohodlná poloha pri spánku
bylinkové čaje alebo preparáty (valeriána, chmeľ, medovka, materina dúška)
vôňa levandule či teplý kúpeľ