Washington 17. februára (TASR) - Americkí vedci vyvinuli formu antraxu, ktorá pomáha liečiť rakovinu. V laboratórnych pokusoch s myšami sa podarilo zmenšiť veľkosť nádorov o 92 percent, informoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Nový spôsob boja s rakovinou vyvinul Národný ústav zdravia (NIH). Antrax likviduje nádor tak, že ničí proteín urokináza, ktorý produkujú rakovinové bunky vo veľkom množstve. Vedci upravili antrax spôsobom, aby napádal iba bunky, ktoré uvoľňujú urokinázu vo veľkých dávkach.
Prvé rakovinové bunky odumreli už po 12 hodinách po podaní antraxu. Na zmenšenie nádoru menom fibrosarkóm o 88 percent stačili dva liečebné cykly. Podľa Steva Leppleho bol antrax účinný aj proti iným druhom nádorov. Napríklad melanómy sa podarilo zmenšiť o 17 percent.
Pri liečbe sa ukázala mimoriadna selektívnosť antraxu, pretože nenapádal kožné bunky a vlasové vačky v okolí nádoru. Tieto vedľajšie efekty sú známe pri iných liečebných postupoch.
"Teraz musíme zistiť, či má geneticky zmenený antrax rovnako priaznivé účinky na ľudí ako mal na myši," povedal Leppla. Pripustil, že očakávania pri liečbe leukémie sú tiež vysoké. "Ak antrax dokáže tak dobre zničiť rôzne nádory, je pravdepodobné, že v prípade leukémie bude fungovať lepšie ako predpisované lieky."
Kritici však varovali pred prehnanými nádejami. Podľa Elaine Vickersovej z organizácie Cancer Research UK je v štádiu testov priskoro hovoriť o zlome v liečbe rakoviny. Tiež sa nedá vychádzať z toho, že antrax bude u ľudí fungovať rovnako ako u myší. Vedkyňa na druhej strane súhlasila s názorom, že doterajšie testy boli nádejné.