Niet nad varené zemiaky s maslom a petržlenovou vňaťou. Tie jarné chutia najviac.
V obchodoch a na trhu sa objavili mladé zemiaky. Okrem toho, že sa od starých líšia vyššou cenou, ihneď zistíte, že majú aj inú, oveľa lepšiu chuť. Toto „jedlo chudobných“ môže byť aj skvelou pochúťkou a významným zdrojom výživných látok.
„Zemiaky spolu s chlebom patria medzi najvýznamnejší rastlinný zdroj výživy európskeho obyvateľstva. Mladé zemiaky obsahujú takmer totožné zloženie vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok ako tie neskoré, jesenné,“ vraví doktor Pavel Malovič zo Združenia pre zdravie a výživu.

Dobré na štíhlu líniu
Zemiaky k nám priniesli z Južnej Ameriky v 16. storočí španielski kolonizátori a rýchlo sa rozšírili po celej Európe. Európania im najprv nedôverovali, pretože zelené časti a nedozreté zemiaky sú jedovaté, no postupne sa u nás udomácnili. Väčšina slovenských ľudových jedál sa vyrába zo zemiakov – pirohy, halušky, šúľance, polievky, zemiakové placky, ovocné gule.
Energetická hodnota kilogramu zemiakov je 2926 – 3557 kilojoulov, uvádza vo svojej knihe Ako si udržať mladosť Malovič. Hlavnými zdrojmi energie v zemiakoch sú škrob a cukry, ktoré v prípade stolových odrôd predstavujú 15 – 20 percent ich hmotnosti.
„Organizmus dokáže využiť tieto látky na 99 percent. Nie je pravda, že po konzumácii zemiakov človek rýchlo priberie. Veľký zemiak obsahuje najviac 418 kilojoulov rovnako ako menšie jablko, polovica grepu alebo pomaranč,“ hovorí Malovič.