Bratislava 18. februára (TASR) - Zdravotne postihnutým ľuďom by už v blízkej budúcnosti nemala legislatíva znemožňovať nájsť si prácu. Poslanec Národnej rady (NR) SR sa SDKÚ Peter Bódy chce totiž ešte v tomto roku iniciovať zmenu zákona o sociálnom zabezpečení a odstrániť z neho ustanovenie, na základe ktorého môže posudkový lekár zaradiť takéhoto občana do kategórie ľudí dlhodobo neschopných vykonávať akékoľvek zamestnanie. Tí sa potom už nikdy nemôžu zamestnať.
"Subjektívne posudzovanie lekára, do akej kategórie zdravotne postihnutého občana zaradí, je irelevantné. Nikto nemôže rozhodovať o tom, či môžeme alebo nemôžeme pracovať," uviedol na dnešnej tlačovej besede P. Bódy. V zákone by podľa neho mal ostať len paragraf, podľa ktorého môžu aj ťažšie zdravotne postihnutí ľudia dlhodobo vykonávať akékoľvek prácu, pokiaľ bude maximálne prispôsobená miere ich postihnutia.
Stratégia rastu zamestnanosti na Slovensku, ktorú pripravil rezort práce, pritom počíta s tým, že zamestnávateľov by malo k zamestnávaniu ohrozených skupín, teda aj zdravotne postihnutých, motivovať aj zníženie odvodového zaťaženia. Podpredsedníčka NR SR a SDKÚ Zuzana Martináková zároveň zdôraznila, že výška invalidného dôchodku bude vypočítaná na základe typu postihnutia a bude nemenná. "Znamená to, že peniaze, ktoré si človek navyše zarobí svojou aktivitou, budú jeho a štát mu bude v tejto aktivite maximálne pomáhať," skonštatovala Z. Martináková.
Súčasný zákon o sociálnej pomoci by sa mal podľa nej v intenciách spomínanej stratégie zrušiť, pričom ho nahradí niekoľko "menších" zákonov, venovaných konkrétnym skupinám občanov, napríklad aj zdravotne ťažko postihnutým. "Nový zákon by mal stabilizovať túto skupinu občanov a motivovať ich k pracovnej aktivite," dodala podpredsedníčka.