SME

Sedem bežných predmetov, ktoré škodia zdraviu

K zdravšiemu životnému štýlu sa dá dostať aj vyradením vecí, ktoré sa bežne nachádzajú v domácnosti.

Rozstrapkanou kefkou si ku krajšiemu úsmevu nepomôžete.Rozstrapkanou kefkou si ku krajšiemu úsmevu nepomôžete. (Zdroj: Fotolia - ilustračné)

Návody na zdravší životný štýl zvyčajne sprevádzajú nákupy. Nový cvičebný úbor, posilňovacie zariadenia, ingrediencie na zdravé recepty, zoznam sa zdá byť nekonečný. Tentokrát však bude postup opačný - namiesto peňaženky si prichystajte odpadkový kôš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Staré plastové nádoby

Prejdite si svoju rozsiahlu zbierku škatuliek na potraviny a vyhoďte staršie kúsky vyrobené z číreho nepoddajného plastu. Obzvlášť tie, ktoré sú označené „7“ alebo „pc“.

Analytička neziskovej environmentálnej výskumnej organizácie Environmental Working Group Sonya Lunder tvrdí, že tieto druhy nádob môžu obsahovať organickú zlúčeninu BPA.

SkryťVypnúť reklamu

Práve BPA viacero štúdií spája s vážnymi zdravotnými problémami, napríklad ischemickým ochorením srdca či cukrovkou. Kým novšie nádoby zlúčeninu zväčša neobsahujú, v starších sa objavuje. Analytička tiež odporúča vyhodiť aj pokrútené či prasknuté nádoby.

2. Antibakteriálne mydlo

Mydlá, ktoré obsahujú antibakteriálne a protihubové činidlo triklosan, podľa výskumov nie sú v znižovaní počtu baktérií na rukách účinnejšie, než bežné mydlá.

V prospech antibakteriálnych mydiel nehovoria ani výskumy, ktoré činidlo spájajú s zmenami regulácie hormónov u zvierat a zvyšovaním odolnosti voči antibiotikám.

3. Zásoby diétnych perlivých nápojov

Milovníci diétnych nápojov by mali svoj zvyk prehodnotiť, najmä ak sa pokúšajú schudnúť. Štúdia zverejnená v žurnáli Nature ukázala, že umelé sladidlá ako sacharín, sukralóza či aspartam menia prirodzenú črevnú flóru, ktorá je kľúčová pre zdravý metabolizmus tela.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, že výskumníci našli prepojenie sladidiel a cukrovky 2. typu u myší a ľudí, je lepšie sa "light" verziám nápojov radšej vyhnúť. Nahradiť ich môžete napríklad vodou s citrónom či bylinkovým čajom.

4. Vychodené bežecké topánky

Autor knihy Behanie pre ženy a lekár Jason Karp tvrdí, že bežecké topánky by sa mali meniť každých 500 až 600 kilometrov. V prípade športovcov, ktorí týždenne zabehnú 50 kilometrov to vychádza približne každé tri mesiace.

Vynosené topánky totiž strácajú schopnosť absorbovať nárazy nôh na tvrdý podklad. Vibrácie sa zbytočne šíria ďalej cez svaly, kosti a šľachy a zvyšuje sa tým riziko zranenia. V prípade, že človek nebeháva, postačí topánky vymeniť po polroku intenzívneho nosenia, prípadne ak sú očividne vychodené.

SkryťVypnúť reklamu

5. Rozstrapkaná zubná kefka

Pri poctivom rannom a večernom umývaní sa kefka zničí skôr, než si stihneme uvedomiť. Zubár preto už roky opakujú, že ju treba vymeniť aspoň každé tri mesiace.

„Po štvrťroku je totiž zubná kefka opotrebovaná a osídlená baktériami,“ vysvetľuje stomatologička Monika Žlnayová.

6. Stará maskara a lesk na pery

Tekutá kozmetika je útočiskom pre množstvo baktérií. V prípade maskary aj lesku na pery sa do balenia každým použitím vnáša vždy nová várka. Ich množeniu napomáha aj izbová teplota, v ktorej sa kozmetika nachádza.

Keďže hlavnou úlohou mihalníc je ochrániť oko od baktérií, nanášať ich v hojnom počte maskarou nie je dobrý nápad. Oční lekári preto odporúčajú vymeniť ju každé dve až tri mesiace. V prípade lesku na pery je kritickou hranicou 6 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

7. Kuchynská špongia

Štúdie ukázali, že v bežnej domácnosti sa najviac baktérií nachádza na kuchynskej špongii. Z času na čas sa objavujú rady že hubku stačí strčiť do umývačky riadu, no mikrobiológ Philip z New York University radšej odporúča špongiu vôbec nepoužívať.

„Keď špongiou umývate šťavy z mäsa, ktoré obsahujú škodlivé mikróby ako je salmonela a necháte ju schnúť v izbovej teplote, baktérie sa rozmnožia tak, že umývačka nebude stačiť,“ povedal pre Times.

Za vhodnejšiu možnosť považuje tenkú handričku, ktorá sa dá v prípade potreby vyprať v práčke. Keďže je tenšia a rýchlejšie schne, stihne sa na nej rozložiť výrazne menej baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 403
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 090
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 722
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 422
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 132
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 865
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 255
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu