Výskumníci z univerzity na Floride pri pokusoch na potkanoch zistili, že zvieratá, ktoré dostávali diétnu stravu s obsahom kalórií zníženým o 40 percent, mali v tele dvojnásobne množstvo bielkovín, ktoré chránia mozog.
Mozgové bunky alebo neuróny majú v porovnaní s ostatnými tkanivami v tele veľmi obmedzené možnosti regenerácie. Keď odumrú, zvyčajne ich už nie je možné nahradiť.
Už predchádzajúce výskumy odhalili, že nízkokalorická strava predlžuje život pokusných zvierat, a naznačili, že obmedzený príjem kalórii zvyšuje mentálnu kapacitu niektorých druhov.
Vedci z floridskej univerzity sa sústredili špeciálne na vplyv nízkokalorickej diéty na nervové bunky. Rozdelili staré potkany na dve skupiny: jednej podávali stravu bez obmedzenia a druhej naordinovali diétu so zníženým počtom kalórií 40 percent. Zároveň testovali pamäť a tie časti mozgu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri učení.
Zistili, že u potkanov s normálnou stravou stúpla hladina bielkoviny cytochróm, ktorý sa podieľa na usmrcovaní poškodených nervových buniek. Avšak v skupine, ktorá mala diétu, sa hladina týchto bielkoví nezvýšila.
Naopak, koncentrácia proteínu ARC, ktorý bráni uvoľneniu cytochrómu, a teda odumieraniu mozgových buniek, bola u v prípade potkanov s diétou dvakrát vyššia.