Medzi znalcami Shakespeara ale aj expertmi na psychiku sa vedú vášnivé debaty, či bol Hamlet šialenec alebo nie. Mnohí odborníci, ako napríklad americký psychopatológ a psychiater Robert Joungson, tvrdia, že trpel postihnutím známym ako Ganzerov syndróm - čo je zámerné vyvolávanie psychiatrických symptómov.
Hrať blázna nie je jednoduché
Niektorí psychiatri ho tiež označujú ako syndróm takmer správnej odpovede alebo syndróm zlátanín. Postihuje takmer vždy mužov, objavuje sa často u ľudí, ktorí netrpia zjavne žiadnou psychiatrickou chorobou a ktorí z toho, že sú považovaní za bláznov, ťažia nejaké podstatné výhody. Môžu sa objavovať medzi väzňami alebo vojakmi.
Ganzerov syndróm prináša psychiatrom dobrú aj zlú správu. Dobrá správa je, že lekári syndróm ľahko odhalia a zistia. Len málo ľudí z mimolekárskych kruhov má totiž podrobné predstavy, ako šialenci naozaj myslia a ako sa správajú.
Súdny znalec z oblasti psychológie R. Máthé tvrdí, že pokus predstierať šialenstvo pôsobí zúfalo neprimerane a pretvárka vyjde okamžite najavo.
Toto postihnutie sa nazýva aj syndrómom neprimeraných odpovedí, pretože je preň typické, že subjekt reaguje takmer správne.
Takmer správne odpovede
Keď sa napríklad lekár spýta, koľko je päť plus päť, pacient odpovie deväť a pol. Na otázku, kto je predsedom vlády, povie napríklad Miki Mojžiš. Ak má napočítať do desať, urobí to napríklad takto: 3, 7, 9, 2, 1, 8, 9, 7, 10. Odpovede sú vždy nesprávne, avšak je jasné, že subjekt otázku úplne pochopil.
Ľudia, ktorí takto simulujú, vždy hrajú neprítomný výraz v tvári, majú otvorené slintajúce ústa a konverzáciu obmedzia na hmmm. Keď dostanú tanier s obedom, snažia sa zjesť tanier.
Inými slovami, skôr ako demenciu simulujú ťažké duševné poškodenie.
Zlá správa pre psychiatrov: Je ťažké rozhodnúť, či je tento syndróm skutočnou psychiatrickou kategóriou alebo ďalším človečím trikom v boji o prežitie v nepriateľskom svete.
Zatiaľ sa na tom odborníci nezhodli, Ganzerov syndróm nezapadá do žiadnej oficiálnej psychiatrickej kategórie, patrí medzi tzv. disociatívne poruchy. (uj)