SME

Máte problém s alkoholom? Otestujte sa

Na Slovensku má príznaky závislosti od alkoholu až 150-tisíc ľudí. Podceňovať zdravotné riziká je súčasťou Slovenskej nátury.

U mladých je populárne nárazové víkendové pitie.U mladých je populárne nárazové víkendové pitie. (Zdroj: SITA / AP - ilustračné)

Na Slovensku má príznaky závislosti od alkoholu 150-tisíc ľudí. Podceňovať zdravotné riziká je súčasťou Slovenskej povahy.

Závislosť od alkoholu je duševná choroba, ktorá na seba vopred neupozorní, nebolí. „Keby bolela, vedel by ju signalizovať aj sám pacient, no jemu je s alkoholom dobre,“ hovorí adiktológ Ivan Novotný zo sanatória v Petržalke.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verejnosť stále nevníma alkoholizmus ako komplexné ochorenie s celý radom psychosomatických príznakov. Napriek tomu, že býva príčinou viac než šesťdesiat ochorení a zdravotných komplikácií, mimo odborných kruhov prevláda názor, že ide len o neresť alebo zlú vlastnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pije sa na zdravie a s optimizmom

Na kliniku pacienti prichádzajú až v pokročilých štádiách alkoholizmu. „Veľmi zľahčujú úvodné štádiá a za psychiatrom prichádzajú až v predterminálnych alebo terminálnych štádiách syndrómu závislosti. To považujem za kameň úrazu v liečbe,“ hovorí Ivana Dušeková, primárka z kliniky drogových závislostí Slovenskej zdravotníckej univerzity v Pezinku.

Prispievajú k tomu aj naše kultúrne aspekty. Napríklad argumenty typu „na Slovensku všetci pijú“ či „ja nepijem viac než sused“. Na Slovensku sa už zo zvyku pije „na zdravie“. Deti sa s tým stretávajú od útleho veku a je hlboko zakorenený v našich mysliach.

Psychológ Anton Heretik ml. tvrdí, že optimizmus pri hodnotení problému s alkoholom býva iluzórny. „V dotazníkoch až dve tretiny ľudí tvrdia, že pijú menej ako ich priatelia. Pritom majú podobné osobnostné črty a spôsob trávenia voľného času,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenská tolerancia pitia je vysoká a alkoholikom je ten kto sa lieči, nie ten kto pije. Čo pripúšťa spoločnosť však nemusí organizmus, varuje šéf Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okrúhlica

Prečítajte si tiež: Už malé množstvo alkoholu je rizikom Čítajte 

Mýty o alkoholizme

Ročná spotreba alkoholu

Na každého obyvateľa nad 15 rokov podľa WHO pripadá 13 litrov čistého alkoholu.

To znamená

- 45 fliaš tvrdého alkoholu

- 160 fliaš vína

- 530 veľkých pív.

Pri pití je slovo „veľa“ rovnako relatívne ako slovíčko „príležitostne“. Spoločnosť podľa Dušekovej tieto pojmy využíva aby zľahčovala svoje problémy a ich dopad.

„Ťažko sa vysvetľuje, že opitosť nie je príznakom alkoholizmu. Sú rôzne typy pijanov,“ hovorí s tým, že aj ľudia ktorí pijú iba zriedkavo vykazujú príznaky závislosti.

SkryťVypnúť reklamu

Naznačujú to podľa nej aj pohovory s pacientmi, ktorí na otázku čo pijú zvyčajne odpovedajú víno alebo destiláty. „Keď sa opýtam či pivo vôbec nepijú, odvetia, že pivo nie je alkohol,“ hovorí primárka.

Isté percento pacientov však vykazuje plné známky závislosti aj napriek tomu, že pijú iba pivo. „V tomto kontexte ho nemožno považovať za potravinu,“ upozorňuje.

Koľko alkoholu je priveľa?

Odborníci na túto otázku vždy reagujú vyhýbavo. Hranica je individuálna, nemožno porovnávať dvoch ľudí ani keby pili rovnaký typ a množstvo alkoholu.

Riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku Darina Sedláková tvrdí, že u niektorých ľudí už prvá kvapka alkoholu môže mať zhubné následky.

„Na vzniku syndrómu sa podieľa viacero faktorov, nie len množstvo alebo tolerancia. Hovoríme o bio-psycho-sociálnom modele, podieľa sa na tom aj osobnosť jedinca pred závislosťou,“ hovorí Dušeková.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikoví sú emočne labilní a úzkostliví, alebo ľudia, ktorí majú problém so spánkom. Dôležitá je aj genetická predispozícia. „Genetická záťaž je pri alkoholizme dokázaná. Platí najmä pri prvostupňových príbuzných,“ hovorí Dušeková.

Významné sú aj o stresové faktory - v akom prostredí človek vyrastá, aké má zázemie, aký má úspech v škole či aké je jeho pracovné prostredie. Vplyv majú dokonca aj lieky, ktoré človek v priebehu života užíval.

Aj keď človek môže cítiť, že niečo nie je v poriadku, nepripustí si to. Okolie to vníma na základe zmien v správaní a v zázemí v rodine.

Úvodným prejavom býva, že sa človek sa viac zameria na seba a je ľahostajnejší k veciam na ktorých mu záležalo. Ak človek pije ráno aby mu nebolo zle, ide už o veľmi výrazný príznak.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh alkoholizmu podľa príznakov

1. Sporadický, frekventovaný a periodický abúzus (opitosť) alkoholu

Predstavuje fázu nezáväzného alkoholizovania. Môže ísť o sociálne pitie v skupinách, alebo o pitie symptomatické u psychopatickej osobnosti. Toto experimentálne predalkoholické štádium je nebezpečné pre približovanie sa k droge.


2.
Návykové, habituálne (patriace k osobnosti) pitie.

Dlhodobé alkoholizovanie ovplyvňuje osobnosť, nastupuje zvýšená tolerancia alkoholu, viacdňové pitie s rannými abstinenčnými príznakmi, ranné pivo, alebo „frťan“, pivo po práci.

Rozhoduje sa o ďalšom vývine, pokusy o redukciu pitia, abstinovanie sa striedajú so sólovým a tajným pitím, prevažuje spoločenské pitie, v parte, v krčme. Občasné palimpsesty – výpadky pamäte, okná.

SkryťVypnúť reklamu

Častý je nezáujem zmeniť životný štýl, napriek problémom v rodine a zamestnaní.


3. Závislosť na alkohole, toxikománia

Má vyhranený stupňujúci sa priebeh. Tolerancia sa výrazne zvyšuje, ranné dávky majú charakter dychtivého pitia na uhasenie baživej potreby. Častejšie sa vyskytujú okná, niekedy aj po malej dávke, človek je nevyspytateľný a nespoľahlivý, splošťuje sa osobnosť, prvé sú odstránené vyššie city, strážiace hodnoty a etiku osobnosti.

Jednotlivé ebriety (alkoholické opitosti) sa spájajú do pijanských fáz, excesov, tiahnu aj niekoľko dní, buď do bezvedomia, alebo do triezva. Nastupuje fáza pokory a kajania sa, abstinencie a dobrých zámerov, i pokusov. Je to vhodná fáza na nástup liečenia.

Iným variantom je kontinuálne pitie, s udržiavaním a dopĺňaním hladiny, s občasným prechádzaním do pijanských excesov.

SkryťVypnúť reklamu

Vyskytujú sa problémy v rodine, v zamestnaní, často sa presťahuje, zmení prostredie a vydrží aj dlhodobo s občasnými existenčnými problémami. Racionalizácie a odtrhnutie od reality sú jeho charakteristikou. Často nastúpia psychické, alebo psychosomatické ochorenia.


4. Chronická závislosť na alkohole

Tolerancia na alkohol klesá, záťahy sa končia vyčerpaním, alebo psychotickými epizódami.
Vyskytuje sa komplex symptómov psycho-organických porúch, viditeľné fyzické prejavy ako nesúrodá reč, zhrubnutý hlas, nepokoj, mimické prejavy, poruchy emocionality, celkove oslabenie osobnosti, nakoniec i myslenia. Objavujú sa aj občasné záchvaty agresivity, plačlivosti či paranoie.

Psychoterapeutička Jolana Kusá pre Ligu za duševné zdravie

Kedy začať liečiť alkoholizmus

Počet liečených ľudí podľa odborníkov stúpa, no s ním narastá aj populácia s príznakmi závislosti. „Odhadom sa v Európe liečeniu vyhýba až 90 percent ľudí s príznakmi,“ hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku je to podľa nej asi 5 percent populácie. To znamená, že vyše 150-tisíc ľudí vykazuje príznaky syndrómu závislosti od alkoholu a lieči sa iba 0,5 percenta z nich.

Mnoho závislých sa pre liečbu nerozhodne kvôli tomu, že si uvedomí svoje problémy. Častým motívom je snaha o upokojenie vzťahu s manželkou a rodinou.

„Ak pacient zaklope na dvere, sám problém otvára. Avšak jeho motivácia aj v odbornom prostredí trvá dlho, niekedy potrebuje pacient chodiť do ambulancie aj tri roky kým začne skutočne spolupracovať,“ hovorí adiktológ. Je potrebné meniť štruktúru myslenia, konfrontovať jeho racionalizáciu pitia.

Až tretinu pacientov primárky Dušekovej tvoria ženy. „Pijú inak, na rozdiel od mužov často potajomky a nie spoločensky. Fľaše si schovávajú a nadužívanie alkoholu často kombinujú s liekmi aby násobili utajenie pitia,“ hovorí Dušeková.

SkryťVypnúť reklamu

Máte problém s alkoholom?

Ak chcete vedieť ako ste na tom, skúste si úprimne odpovedať na týchto 12 otázok z dotazníka Anonymných alkoholikov:

1. Rozhodli ste sa niekedy prestať piť na jeden týždeň, ale vydržali ste iba niekoľko dní?

2. Prajete si, aby sa ľudia prestali starať do vášho pitia - aby Vám prestali hovoriť čo máte robiť?

3. Prešli ste niekedy na iný druh nápoja v nádeji, že sa takto neopijete?

4. Museli ste niekedy v minulom roku dať po zobudení pohárik?

5. Závidíte ľuďom, ktorí si vypijú bez toho, aby sa dostali do problémov?

6. Mali ste v minulom roku problémy súvisiace s pitím?

7. Spôsobilo vám pitie problémy doma?

8. Dáte si niekedy pohárik navyše v porovnaní s ostatnými?

9. Nahovárate si, že môžete prestať piť kedykoľvek sa Vám zachce, dokonca i vtedy, keď sa opijete, hoci ste to neplánovali?

SkryťVypnúť reklamu

10. Vynechali ste niekedy prácu alebo školu kvôli pitiu?

11. Stáva sa Vám, že máte okná?

12. Mali ste niekedy pocit, že Váš život by sa zlepšil, ak by ste nepili?

Keď ste odpovedali ÁNO na štyri alebo viac otázok, pravdepodobne máte problém s alkoholom.

Kde nájsť pomoc pri problémoch s alkoholom

Liečba alkoholizmu existuje a má rôzne fázy a podoby no na jej začiatku musí byť priznanie problému. Či už sa pacient rozhodne ísť na rehabilitáciu alebo terapiu, prípadne začne navštevovať klub abstinentov alebo pôjde na protialkoholické liečenie, základom je podpora.

Motivovaný a dobrovoľný pacient sa dokáže v ranných štádiách liečiť ambulantne, nemusí prerušiť prácu ani odísť z domova. Obvodný lekár je vhodným úvodným článkom reťazce, zmonitoruje zdravotný stav, poskytne základné rady a odporučí vhodného psychiatra.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ambulantná liečba opakovane zlyháva a objavujú sa fyzické a psychické komplikácie a abstinenčný syndróm, nastupuje nemocničná liečba.

Dlhodobí alkoholici podstupujú detoxikáciu pod lekárskym dohľadom, v nemocnici alebo v protialkoholickej liečebni. Odborníci sa snažia upraviť rizikové vzorce správania, nastupuje psychoterapia a lieky zmierňujúce abstinenčné príznaky.

Prečítajte si tiež: Cigarety a alkohol škodia aj kostiam Čítajte 

Typy závislosti podľa foriem správania

Liečba rôznych typov závislostí je odlišná. Cieľom terapie môže byť okrem úplnej abstinencie aj zníženie množstva a frekvencie pitia alkoholu. Napríklad tým, že sa pacient naučí riešiť problémy a konflikty.

Alfa - konfliktové pitie, postihnutý siaha po alkohole v špecifických situáciách, pretože nedisponuje inými možnosťami riešenia problémov, alebo konfliktov

SkryťVypnúť reklamu

Gama - opíjanie sa postihnutý nevie kontrolovať množstvo alkoholu, nemá „stopku“, pije do nemoty.

Delta - dopĺňanie hladiniek. Postihnutý pije kontinuálne, aby hladina alkoholu v krvi neklesla pod jeho minimum.

Epsilon - periodické pitie. Napriek abstinencii, alebo miernemu pitiu prichádzajú epizódy prudkej, masívnej a nekontrolovateľnej konzumácie alkoholu. Príčiny sú často nevystopovateľné a sám postihnutý ich vysvetľuje často iracionálne až magicky.

Neurotický subtyp - alkoholizmus typu A. Vyznačuje sa menšími problémami v detstve, neskorším začiatkom, zriedkavejšie ťažké a psychopatologické problémy a problémy spojené s pitím

Psychopatologický subtyp – alkoholizmus typu B. Výraznejšie problémy v detstve, familiárne sa vyskytujúci alkoholizmus, skorý nástup závislosti, ťažké symptómy závislostí a veľký počet psycho-patologických problémov, spojených s alkoholom. Časté je súčasné užívanie návykových látok.

SkryťVypnúť reklamu

Podporné siete pre abstinentov

Anonymní alkoholici a iné podporné skupiny sú dobrou cestou ako si abstinent udrží pozitívne rozhodnutia. Vytvárajú sieť pomocných združení, ktorá zachytáva širokú skupinu ľudí, ktorí majú problémy s alkoholom, rodinných príslušníkov, dobrovoľne abstinujúcich, hľadajúcich informácie a podporu, až po liečených alkoholikov.

Na Slovensku podporné skupiny fungujú už niekoľko rokov a v súčasnosti je ich cez 60, nachádzajú sa vo väčšine okresných miest.

Pomáhajú nahradiť rizikové prostredie, členovia skupín spolu oslavujú sviatky, narodeniny, vytvárajú si vlastnú subkultúru. Niektoré využívajú cestu náboženskej viery, iné sa sústreďujú na šport a aktívny životný štýl.

Veľa nelichotivých komentárov sa dá počuť aj na adresu ľudí, ktorí svoj boj s alkoholizmom vyhrali. Že sú to čudáci, že s nimi už nie je žiadna zábava. „Je mýtus že človek po skončení liečenia môže kontrolovane piť. Ak chce byť zdravý, musí abstinovať,“ hovorí Okrúhlica.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 363
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 060
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 096
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu