Trendom v stomatológii je čo najmenej vŕtať a brúsiť a čo najviac zachrániť. „Nielen trendom, ale najmä cieľom modernej stomatológie je minimálna invazivita a maximálna presnosť,“ vysvetľuje primár Dental Clinic v Bratislave a Žiline Alexander Schill.
Menší zubný kaz sa dá napríklad odstrániť bezbolestne pomocou ozónu. „Nesmie však ísť o pokročilé štádium spojené so zápalom nervu zuba,“ upozorňuje Schill. Používa sa najmä u detí.
Ozón pomáha likvidovať baktérie, ktoré spôsobujú rozpad zubov a ochorenie ďasien. „Šetrí sa tak aj samotný zub.“
Prečítajte si tiež:
Kazu sa dá vyhnúť
Menej bolestivý ako vŕtanie je aj laser. „Ošetrí povrchové aj hlboké kazy,“ spresňuje Schill. Vďaka minimálnym negatívnym účinkom sa používa najmä pri zásahoch v blízkosti nervu.
Ošetrenie laserom nielen menej bolí, je aj šetrnejšie k zubom, k zubnej hmote a ku tkanivám ústnej dutiny.
Koľko stojí ošetrenie ozónom alebo laserom, Schill nespresnil. „Je to veľmi individuálne,“ dodal.
Zubnému kazu sa dnes dá úplne vyhnúť. Pečatenie zubov je bezbolestná metóda, ktorou sa zabráni, aby sa do rýh zubu dostali baktérie spôsobujúce tvorbu zubného kazu.
„Spočíva v nanesení špeciálneho materiálu na zuby,“ vysvetľuje Schill. Pečatia sa zvyčajne žuvacie plôšky stoličiek a ťažšie dostupné miesta v zadnej časti chrupu, najčastejšie u detí.
Najlepší čas na pečatenie je hneď po prerezaní. Zub ochráni na tri až päť rokov, musí sa pravidelne kontrolovať. „Nepečatia sa zuby, ktoré majú kaz alebo sú v procese liečby.“
Prečítajte si tiež:
Ceny si určuje zubár. Pýtajte sa na ne
Roky chránené
Ceny za pečatenie jedného zuby sa v ambulanciách líšia. Z poisťovní tento výkon jednorazovo prepláca len Union. Pacientom od 5 do 10 rokov prispieva na zapečatenie jedného zuba sumou sedem eur, dovedna uhradí zapečatenie maximálne ôsmich zubov.
Populárnym estetickým zákrokom je stále bielenie zubov. „Základom pred takýmto úkonom je dôkladná dentálna hygiena,“ upozorňuje Schill.
Po návšteve dentálnej hygieničky pacient podľa neho svoj záujem o bielenie zubov prehodnotí. „Je mylné sa domnievať, že ideálna farba zubov je snehobiela. Tá často vyzerá neprirodzene až komicky.“
Vývoj pokročil aj v čeľustnej ortopédii. Neestetické kovové drôtiky nahradili priesvitné dlahy. Aj tu však závisí od diagnózy. „Pri ťažších prípadoch by som odporučil pacientom ostať pri ‚drôtenom‘ strojčeku, trpezlivo ho nosiť a riadiť sa pokynmi lekára,“ spresnil Schill.
Prečítajte si tiež:
Prídu k zubárovi, až keď cítia bolesť
História zubnej kefky
- Zuby si čistili ľudia už v staroveku - používali špáradlá zo zlata alebo drevené žuvacie paličky.
- Okolo roku 3000 pred naším letopočtom používali starí Egypťania tenké drevené paličky, ktoré vznikli žuvaním alebo drvením koncov koreňov alebo krátkych vetvičiek.
- Najznámejším zubným drievkom bol maswak (miswak) – vetvička salvadory perzskej, ktorá rastie v trópoch a obsahuje veľa látok priaznivých pre zuby. Je o nej aj zmienka aj v Koráne. Moslimovia ju z náboženských dôvodov používajú dodnes.
- Aristoteles poradil v 3. storočí pred naším letopočtom Alexandrovi Veľkému, aby si zuby každé ráno vyšúchal uterákom z hrubého plátna.
- Prvú zubnú kefku so štetinami vymysleli Číňania v 15. storočí – štetiny zo sibírskeho divokého prasaťa vsadili do bambusovej alebo kostenej rúčky.
- Prvú modernú zubnú kefku vyrobil anglický obchodník William Addis okolo roku 1780 vo väzení. Po prepustení na slobodu ich začal vyrábať pre zákazníkov. Rúčky boli vyrezávané, najčastejšie z holenných alebo stehenných kostí z vola, do ručne vyvŕtaných otvorov sa drôtikmi pripevňovali štetiny z dlhosrstého prasaťa.
- Prvý patent na výrobu zubnej kefky, ktorá už mala dnešnú podobu, pochádza z roku 1857 z USA.
- Od roku 1938 sa začali na kefky používať nylonové vlákna, prvenstvo patrí americkej firme DuPont.
- Prvá kefka s nylonovými vláknami niesla názov doktora Westa, vlákna na nej však boli príliš tvrdé.
- Prvú kefku s mäkkými vláknami vymyslel parodontológ Dr. Robert Huston z USA, nazval ju Oral-B.
- Zubná kefka Oral-B Classic sa v roku 1969 dostala s Neilom Amstrongom na Mesiac.
- V roku 1987 bola vyvinutá prvá elektrická zubná kefka s rotačným pohybom
Parametre ideálnej kefky
- dĺžka pracovnej časti hlavičky kefky pre deti 1,5 cm pre dospelého 2,5 cm
- optimálny počet vlákien 1600 a viac uložených v 3 až 4 radoch
- vlákna majú byť z umelej hmoty (nylon, tynex,...) a konce zaoblené
- priemer vlákien určujúci tvrdosť je od 0,15 do 0,28 mm
- vlákna sú zastrihnuté rovno, pretože rovná plocha lepšie čistí povrch zubov
(Ideál stanovili na Sympóziu o ústnej hygiene v roku 1973)
Zdroj: Asociácia dentálnych hygieničiek v SR