SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Movember: Kedy máte nárok na vyšetrenie prostaty a ako prebieha?

Movember má mužov poslať k urológovi.

Fúzy majú poslúžiť ako nástroj osvety.Fúzy majú poslúžiť ako nástroj osvety. (Zdroj: Flickr - Eduardo Gaviña)

Žiadne pripínacie stužky či kvetiny, na najrozšírenejšie ochorenie mužnosti chlapi upozorňujú porastom na tvári. Fúzatý Movember má mužov poslať do ordinácií urológov.

Rakovina prostaty je ukážkovým spojením dvoch slov, o ktorých sa ľudia neradi rozprávajú. Ignorovaním však problém nezmizne a preto sa sformovalo celosvetové hnutie, ktoré na ochorenie každoročne upozorňuje. Konverzačné ľady láme netradične, fúzmi.

Movember za zrodil v situácii, ktorá je príznačná pre množstvo spontánnych mužských nápadov - počas posedenia pri pive.

Skryť Vypnúť reklamu

Dvojica Austrálčanov Travis Garone a Luke Slattery sa prapôvodne zamýšľala nad fúzmi skôr ako miznúcim módnym trendom, než nástrojom zdravotníckej osvety.

Do prvého Movembra v roku 2004 sa na ich podnet zapojila tridsiatka mužov a nemal benefičný charakter. Jeho tvorcovia začali rozmýšľať, ako projekt nielen rozšíriť, ale aj zúročiť potenciál fúzov, ktoré vzbudzovali pozornosť a otázky.

Milióny eur na zdravie mužov

O rok neskôr už odovzdali austrálskej Nadácii proti rakovine prostaty vyše 21-tisíc libier, najväčšiu jednorazovú zbierku, akú kedy organizácia dostala.

Na pohľad naivný nápad sa od stola v putike postupne rozšíril do celého sveta a materská organizácia obsadzuje popredné priečky v globálnych rebríčkoch najvýznamnejších a najinovatívnejších neziskoviek.

Skryť Vypnúť reklamu

Doposiaľ sa hnutiu podarilo vyzbierať vyše 443 miliónov libier na viac než 1200 projektov na podporu mužského zdravia.

Muži, ktorí sa do Movembra zapájajú, sa prvý deň v mesiaci oholia dohladka a po zvyšné dni sa ich žiletka už nedotkne. O fúzy sa pritom zodpovedne starajú.

Zvedavé otázky okolia poskytnú príležitosť hovoriť o premlčaných mužských chorobách, napríklad o rakovine prostaty.

Bezbolestné bujnenie rakoviny

Rakovina prostaty na Slovensku ročne ukončí približne sedemsto životov. Údaje Národného centra zdravotníckych informácií tiež ukazujú, že vlani podstúpilo liečbu rádioterapiou až 1028 mužov.

Číslo by pritom mohlo byť podstatne nižšie. Ak sa choroba diagnostikuje včas, je, podobne ako rakovina semenníkov, dobre liečiteľná. Práve Movember pomáha šíriť povedomie o rizikových faktoroch, príznakoch, ale hlavne potrebe preventívnej prehliadky.

Skryť Vypnúť reklamu

Za oneskorenú diagnostiku môže bezbolestné úvodné štádium ochorenia, ktoré zväčša nesprevádzajú žiadne ťažkosti.

Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči môžu byť príznakmi pokročilejšieho štádia choroby.

Aj keď lekári nevedia presne určiť, čo rakovinu spôsobuje, na jej vzniku sa podieľajú vek, dedičnosť, hormonálne zmeny, nadváha, nedostatok pohybu i strava.

Zvýšený výskyt lekári zaznamenali u Afroameričanov a Škandinávcov, menší počet zas u Ázijčanov.

„Slaniny, tlačenky či klobásky znamenajú veľké riziko nielen pre vznik a rozvoj rakoviny hrubého čreva, ale aj prostaty,“ vysvetľuje primár Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Olomouci Vladimír Študent.

Červené mäso je lepšie vymeniť za morské ryby. Muži by mali sledovať svoj príjem tuku a jedávať dostatok zeleniny.

Ochranné účinky vitamínu E a selénu sa zatiaľ nepotvrdili, protinádorovo však pôsobí vitamín D. Jeho nedostatkom trpia práve Afroameričania, ktorých koža má zníženú produkciu tohto vitamínu, a Škavdinávci žijúci v podmienkach s nedostatkom slnečného svetla, ktoré je na tvorbu vitamínu D potrebné.

Na prehliadku máte nárok

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke, ojedinele aj skôr. Ročne sa diagnóza potvrdí približne u 1500 pacientov.

Na preventívnu prehliadku u urológa majú z verejného zdravotného poistenia nárok muži nad 50 rokov raz za tri roky.

Klienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú hradenú prehliadku raz za tri roky už od 40. roku života. Poisťovňa Dôvera zas hradí prehliadky štyridsiatnikom v prípade, že sa rakovina prostaty už objavila v ich rodine (u otca, syna alebo súrodenca). Ak testy pacienta ukážu vysokú hladinu takzvaného prostatického špecifického antigénu (PSA), má nárok na prehliadku raz ročne.

Skúsenosti lekárov aj poisťovní však ukazujú, že muži sa prehliadok u urológov stránia a spomedzi preventívnych prehliadok je najnižšia účasť práve v ich ordináciách.

Napríklad z klientov Všeobecnej zdravotnej poisťovne využije možnosť kontroly iba približne jedno percento poistencov, ktorí na ňu majú nárok.

Priebeh vyšetrenia prostaty

Vyšetrenie na rakovinu prostaty pozostáva z viacerých krokov. Z rozhovoru s pacientom lekár získa prehľad o celkovom zdravotnom stave, rodinnej anamnéze a spozorovaných príznakoch.

Nasleduje vyšetrenie prostaty pohmatom, ktoré sa robí cez konečník. Dajú sa ním posúdiť zmeny veľkosti, štruktúry, symetrie a povrchu prostaty.

Podozrivý nález lekára vedie k biopsii prostaty aj bez ohľadu na hodnotu PSA, ktorú lekár stanoví vyšetrením krvi.

Hlavný odborník pre urológiu Ján Kliment považuje test PSA za najväčší pokrok v diagnostike rakoviny prostaty, najmä jej včasných štádií.

„Tento antigén produkujú v malom množstve aj bunky prostaty, ale vo zvýšenej miere predovšetkým nádorové bunky,“ vysvetľuje.

Normálne hodnoty PSA bývajú nula až štyri nanogramy na mililiter krvi. Rakovina prostaty v pokročilejšom štádiu hladinu antigénu zvyšuje.

Zvýšené hladiny však môže spôsobiť aj zápal prostaty, jej nezhubné zväčšenie, či dokonca aj masáž prostaty. Na hodnotu má vplyv aj vek pacienta, keďže množstvo narastá s vekom.

Čo je to biopsia?

Predstava odobratia vzorky tkaniva prostaty síce nie je lákavá, ale môže zachrániť život. Robí sa priamo v ambulancii, lekár zavádza bioptickú ihlu do prostaty cez konečník. Keďže je odber mierne bolestivý, môže sa robiť s lokálnou anestéziou.

Štandardne sa odoberá desať až dvanásť vzoriek, ktoré majú pokryť celý objem prostaty a umožňujú nielen potvrdiť podozrenie na karcinóm, ale aj jeho rozsah.

Odobrané tkanivo sa skúma pod mikroskopom. Výsledok býva známy približne o týždeň a môže vyvrátiť aj pozitívne výsledky predchádzajúcich vyšetrení.

Muži, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, ich musia päť dní pred odberom vysadiť. Po biopsii sa preventívne nasadzujú antibiotiká, prvú dávku pacient dostane najneskôr hodinu pred zákrokom.

Po zákroku sa môže v moči alebo ejakuláte objaviť krv, prechodné krvácanie môže nastať aj z konečníka. Môže tiež dôjsť k zadržiavaniu moču. Príznaky odznievajú spontánne, naopak, znepokojivá je zvýšená teplota, ktorá signalizuje zápal, ktorý treba liečiť antibiotikami.

Liečba na sále či rádioterapiou

Ak sa nádor na prostate potvrdí, lekár zisťuje, v akom štádiu je ochorenie, či postihuje iba prostatu, alebo sa rozšíril aj do iných častí tela, najčastejšie kostí.

Rozlišujeme tri štádiá - lokalizované, lokálne pokročilé a metastatické. Práve štádium ochorenia je podľa onkourológa Jozefa Babeľu z banskobystrickej urologickej kliniky najdôležitejším kritériom pre výber liečby.

Pri lokalizovanom štádiu, keď sa nádor nachádza na prostate, sú lekári schopní ochorenie vyliečiť alebo stabilizovať natoľko, že nepredstavuje hrozbu. Najlepšie onkologické výsledky má operačné odstránenie prostaty, alternatívou je rádioterapia.

„V niektorých špecifických prípadoch môžeme nádor ponechať bez liečby, a len monitorovať jeho vývoj,“ opisuje onkourológ takzvané aktívne sledovanie.

Zvyčajne sa týka pacientov vo vysokom veku, ktorým ohraničený a neagresívny nádor nerobí problémy, prípadne trpia iným závažným ochorením, ktoré je v tom čase prioritou. Pacient však musí dôsledne dodržiavať kontroly, ktoré sa robia každé tri mesiace.

Operácia a rádioterapia prichádza do úvahy aj v prípade lokálne pokročilého ochorenia. Pri metastatickom štádiu je podľa odborníka možná len hormonálna liečba, ktorej cieľom je odstrániť mužský pohlavný hormón, testosterón.

Robí sa prostredníctvom liekov alebo chirurgickým odstránením semenníkov. Semenníky totiž produkujú testosterón, ktorý stimuluje rast, fungovanie a množenie buniek prostaty.

Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na spôsob liečby, je tiež agresivita nádoru. Menej agresívny nádor rastie pomaly a metastázuje neskôr, naopak, agresívna forma rastie rýchlo a metastázy vznikajú skoro. Agresívne a lokalizované formy sa zvyčajne operujú.

Ožarovanie môže prebiehať zvonku, pričom liečba trvá zvyčajne šesť týždňov. Inou technikou žiarenia je brachyterapia, pri ktorej sa rádioaktívny zdroj umiestňuje priamo do prostatického tkaniva. Táto metóda je vhodná pre nízkorizikových pacientov a vyžaduje si iba dvojdňovú hospitalizáciu, návrat do bežného života býva rýchly.

Spôsob liečby zohľadňuje vek pacienta, jeho pridružené ochorenia a ak existuje viacero možností, tak aj jeho osobné preferencie. Jednotlivé liečby sa pre čo najlepší efekt môžu kombinovať.

Vedľajšie účinky a možné riziká

Pri chirurgickom zákroku nazývanom radikálna prostatektómia sa odstraňuje celá prostata aj so semennými mechúrikmi a panvovými lymfatickými uzlinami.

Lekári sa pritom snažia zachovať nervovo-cievny zväzok, ktorý prebieha tesne po okraji prostaty. Zodpovedá za zásobovanie svalov panvového dna a penisu a jeho poškodenie môže viesť k oslabeniu až strate erekcie či rôznym stupňom úniku moču.

Ak po operačnom zákroku dochádza k úniku moču, zvyčajne sa stav do roka skoriguje. Ak k náprave nedôjde spontánne, možno to napraviť podobne ako u žien voperovaním slingu (takzvanej pásky) pod močovú rúru.

Pri rádioterapii je možným rizikom poškodenie časti konečníka a močového mechúra. Močenie potom môže byť časté, bolestivé a s prímesou krvi, krvavá môže byť aj stolica. Komplikácie však podľa odborníkov nebývajú časté a po ukončení rádioterapie zvyčajne miznú.

V prípade hormonálnej liečby patria medzi najčastejšie nežiaduce účinky niekoľkominútové návaly tepla spojené s potením. Chýbajúci testosterón zas spôsobuje pokles libida, zmeny nálad a úbytok svalovej hmoty.

Rakovina nie je príjemná téma na rozhovor, zvlášť ak sa týka chúlostivých partií, akou je prostata.

Napriek tomu skúste zúročiť príležitosť a nadobudnuté poznatky, ktoré Movember sprevádzajú. Zbavte strachu z preventívnej prehliadky seba či svojich blízkych. Ak ochorenie včas rozpoznáte, šanca na nepríjemné zdravotné komplikácie rapídne klesne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 2. Mecom ide na zelenú
 3. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 4. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 7. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 8. Mecom ide na zelenú
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 10. Marrákeš je červená perla Maroka
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 674
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 5 072
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 472
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 318
 5. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 514
 6. Cukrovkári a covid-19 2 619
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 528
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 363
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 172
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 022
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

ilustračná fotka

Prípad vyšetrovateľky sa naťahuje od leta minulého roku.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám hovorí nová vysvietená atrakcia v lese o nás?


a 1 ďalší 9 h
Peter Schutz.

Niet dôležitého bodu s jednomyseľnou podporou.


15 h

Neprehliadnite tiež

Vyvedenie stómie zachraňuje životy.

Najčastejšia otázka rodičov znie - nebolí to?


15 h
Skryť Zatvoriť reklamu