„Ako príklad by som mohol uviesť obsah tzv. transmastných kyselín v stužovaných rastlinných tukoch. Pri stužovaní tekutých olejov na tuhý tuk dochádza k priestorovým zmenám v molekulách mastných kyselín – vznikajú transmastné kyseliny. Na výrobkoch však informácie o tom, že obsahujú tieto látky, väčšinou chýbajú.“
Pozor na keksy!
Profesor Willett, ktorý nedávno navštívil Slovensko, nás utešuje, že margaríny (Rama), ktoré sa predávajú v Európe, obsahujú len málo transmastných kyselín a niektoré dokonca riziko srdcovo-cievnych ochorení znižujú (Flora).
„Rozhodne sa však vyhýbajte polotovarom a potravinám, ktoré obsahujú čiastočne stužené a stužené pokrmové tuky, pretože obsah transmastných kyselín je v týchto prípadoch zvlášť vysoký.“ Tieto lacné tuky sú vo všetkých keksoch, napolitánkach, lacnejších čokoládach, pečive.
„Ak si kupujete hranolčeky a vyprážané jedlá, je dobré mať na pamäti, že môžu byť pripravované práve na takýchto najlacnejších hydrogénovaných tukoch.“
Ktoré tuky radšej nepoužívať?
Zo slovenských odborníkov na výživu sa nám nepodarilo vylákať názvy tukov či olejov, ktoré by sme mali v každom prípade vylúčiť, avšak pravidlo je: Určite nepoužívať stopercentné stužené tuky na vyprážanie.
Potravinárka a výskumníčka Ing. Z. Salková radí gazdinkám, že ak môžu, nech sa aj pri pečení zákuskov vyhnú stuženým margarínom, ktoré sú určené na pečenie. „Ak môžete do cesta naliať rastliný olej, urobte to.“
Nátierkové rastlinné tuky na chlieb, ktoré sa u nás predávajú, sú vraj v pohode. (uj)