Vyšné Hágy 20. marca (TASR) - Menej ako 20 prípadov tuberkulózy (TBC) na 100 tisíc obyvateľov zaraďuje Slovensko medzi krajiny s nízkym výskytom ochorenia, ktoré je stále vážnou hrozbou pre Európu a svet.
Aktuálnym problémom je však rezistentná forma TBC zapríčinená benevolentným prístupom pacientov k liečbe, ktorá je najviac rozšírená v Indii, Pakistane a Afganistane.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa tuberkulózy, ktoré si svet pripomenie 23. marca, zástupcovia Ústavu TBC, respiračných chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch upozornili, že práve zo spomínaných krajín smeruje cez Slovensko do západnej Európy najväčší počet nelegálnych migrantov. Pri spôsobe dlhodobej prepravy v uzavretých priestoroch áut je riziko nákazy vysoké.
Primár Ján Solovič pripomenul, že náklady na liečbu jedného pacienta predstavujú asi 6600 korún, ale v prípade rezistentnej formy sa mnohonásobne zvyšujú. Dosahujú 2500 až 20 tisíc dolárov a doba liečenia sa predlžuje zo šiestich mesiacov až na dva roky. "Na Slovensku sme vlani zaznamenali iba 11 pacientov s multirezistentným typom TBC, z ktorých sa šesť podarilo vyliečiť. Dvaja však zomreli a traja zostali pozitívni a budú sa ďalej liečiť. Celkovo možno povedať, že TBC na Slovensku ustupuje," povedal jeden z lekárov.
Kým v roku 1960 bolo evidovaných 7800 prípadov ochorenia, v roku 2002 poklesol počet na 1069. Z hľadiska štruktúry pacientov vo Vyšných Hágoch dnes dominujú nádorové ochorenia a astma. Tuberkulóza sa zaradila na tretiu priečku.
Najviac pacientov s TBC pochádza z chudobných regiónov predovšetkým z Prešovského a Košického kraja. Trpia ňou viac muži ako ženy. Alarmujúci je poznatok, že v skupine detských pacientov s TBC takmer polovica pochádza z rómskych osád prevažne z východu Slovenska.