Bratislava 21. marca (TASR) - Až 70 percent ľudí v strednom veku trpí najmenej na jednu neonkologickú bolesť. Chronickou bolesťou, ktorá býva výsledkom dlhodobo neliečenej akútnej bolesti, trpí zhruba 20 percent populácie.
Odborníci, ktorí sa dnes stretli na medzinárodnom sympóziu Nové trendy v terapii chronickej bolesti v Bratislave, varujú pred epidémiou nenádorových bolestí a bolestí chrbta. Vzrastajúci výskyt chronických bolestí má negatívny dopad nielen na zdravie človeka, ale aj ekonomiku. Až 70 percent nákladov, ktoré krajiny vynakladajú na liečbu bolesti, predstavujú nepriame náklady. Výsledkom neefektívne liečenej akútnej bolesti, ktorá prerastie na chronickú, je invalidizácia, odkázanosť pacienta na sociálnu pomoc, depresie a iné.
Liečbe bolesti sa venuje na Slovensku 40 ambulancií. Podľa Kristíny Križanovej z Oddelenia paliatívnej starostlivosti Internej kliniky Národného onkologického ústavu v Bratislave môže včasná a efektívna liečba zmierniť bolesť pacienta natoľko, že bude môcť vysadiť opiáty a nahradiť ich bežnými analgetikami. Na intenzite bolesti sa okrem somatického poškodenia podieľa aj psychika, sociálne a ekonomické postavenie pacienta a zmeny počasia. U pacientov trpiacich bolesťami chrbtice viac ako týždeň hrozí, že sa bolesť stane chronickou. Pritom mnohí pacienti s chronickými bolesťami potrebujú opiátové liečenie celý život, skonštatovala.
Neskorú liečbu, ako aj podceňovanie tohto fenoménu zo strany lekára označila Križanová za hlavné príčiny nárastu pacientov s chronickými bolesťami. Myslí si, že študenti medicíny by mali absolvovať špeciálne prednášky o bolesti. Lekárske fakulty na Slovensku však tento problém podceňujú a špecializovanú výučbu chápu ako nadbytočnú. ms som