Bratislava 23. marca (TASR) - Výskyt predčasných pôrodov u rómskej populácie je 13,4 percenta, u nerómskych rodičiek päť percent. Rómske matky dojčia kratšie, alebo vôbec nie, a počas gravidity často fajčia alebo požívajú alkoholické nápoje.
Predčasná mortalita Rómov na kardiovaskulárne ochorenia je 2,5-krát vyššia v porovnaní s majoritnou populáciou. Na nádorové ochorenia alebo externé príčiny - zranenia, otravy, kriminalita a samovraždy - je mortalita takmer dvojnásobná, vyplýva zo Súhrnnej správy o Rómoch na Slovensku z dielne Inštitútu pre verejné otázky.
Existujú náznaky, že hepatitída typu A, bacilárna dyzentéria, svrab a zavšivenie sú stále závažným problémom mnohých rómskych komunít. Problémom pri predchádzaní infekčným ochoreniam je nízka preočkovanosť rómskej populácie.
Zlý zdravotný stav Rómov v SR sa prejavuje vysokou frekvenciou ochorení, skrátením dĺžky života, chronickými chorobami a trvalým znížením fyzickej a mentálnej výkonnosti. Spôsobuje ho zlá socio-ekonomická situácia, nevyhovujúce bytové a infraštruktúrne podmienky, nízky štandard osobnej a komunálnej hygieny, malá vzdelanostná úroveň, nadmerné užívanie alkoholu a tabakových výrobkov, ako i pomerne veľká genetická záťaž vrodených ochorení, uvádza sa v správe.
Najčastejšou vrodenou chorobou, ktorá postihuje prevažne rómske obyvateľstvo, je kongeniálny glaukón, čiže vývojová anomália očí vyvolávajúca oslepnutie detí na základe zvýšenia vnútroočného tlaku. Postihuje každé tisíce dieťa, pričom u Rómov zaznamenali asi 15-krát vyššiu frekvenciu výskytu. Na Slovensku predstavuje táto choroba asi 10-percentný podiel na slepote detí.