Paríž 24. marca (TASR) - Každý deň vo svete zomiera na tuberkulózu 5000 ľudí, konštatovali členovia svetovej iniciatívy STOP tuberkulóze pri príležitosti Svetového dňa tuberkulózy. Pred 10 rokmi ho vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a pripomína sa 24. marca.
Svetový deň tuberkulózy sa v tomto roku nesie pod heslom: Vyliečil som sa z tuberkulózy terapiou DOTS, vyliečiš sa s ňou aj ty! DOTS je skratka anglických slov: Directly Observed Treatment Short Course (krátkodobá liečba pod priamym dohľadom) a znamená stratégiu, odporúčanú v medzinárodnom rozsahu na boj proti tuberkulóze. V princípe ide o liečbu v trvaní šesť až osem mesiacov pod priamou kontrolou lekárov. Dôležité je dodržať liečbu až do konca nielen preto, aby sa pacient vyliečil z tuberkulózy a zamedzilo sa šíreniu tohto ochorenia, ale aby sa predišlo aj vzniku rezistencie bacilov na liečbu.
STOP tuberkulóze je svetová iniciatíva, ktorú zastrešuje WHO a zoskupuje vyše 250 partnerov od členských krajín WHO cez vedecké spoločnosti, mimovládne organizácie, darcov až po predstaviteľov priemyslu.
Cieľom iniciatívy je do roku 2005 diagnostikovať 70 percent prípadov tuberkulózy a vyliečiť 85 percent pacientov.
Bacilom tuberkulózy je infikovaná tretina svetovej populácie. Každý rok ochorie na tuberkulózu vyše osem miliónov ľudí. Ak sa nelieči infekcia vírusom HIV, ktorý spôsobuje AIDS, potom oslabený organizmus sa ľahšie infikuje Kochovým bacilom a pacient ochorie na tuberkulózu.
WHO 24. marca 1993 označila tuberkulózu za ochorenie, ktoré je naďalej závažné. Chcela tým podčiarknuť znepokojenie, ktoré epidémia stále vyvoláva.
4 roi ed