Bratislava 24. marca (TASR) - Na Slovensku sa od roku 1998 zrealizovalo 39 transplantácií srdca. Siedmi pacienti, ktorí operáciu podstúpili, zomreli, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi pri príležitosti piateho výročia prvej úspešnej transplantácie srdca riaditeľ Slovenského ústavu srdcových chorôb (SÚSCH) Mongi Msolly.
Prvá úspešná transplantácia v samostatnej SR sa uskutočnila 21. marca 1998 pod vedením Viliama Fischera, ktorý transplantoval srdce 58-ročnému mužovi. V kardiochirurgickej Detskej Fakultnej nemocnici v Bratislave na Kramároch transplantovali srdce trom deťom - jednému chlapcovi a dvom dievčatám. Najmladšie dieťa malo dva roky. S vymeneným srdcom žije na Slovensku v súčasnosti 80 ľudí.
SÚSCH eviduje 14 osôb s pokročilým chronickým srdcovým zlyhaním, pre ktorých je transplantácia jedinou záchranou. Na transplantáciu čaká 150 pacientov. V centre doteraz vyšetrili 800 pacientov, z ktorých tretina zomrela skôr, ako sa dočkali transplantácie. Pre ďalších asi 266 pacientov je transplantácia nevhodná.
Za najväčší problém transplantológie označil zakladateľ transplantačného programu a primár transplantačného oddelenia Juraj Fabián nedostatok darcov. Slovenská legislatíva umožňuje lekárom odobrať funkčný orgán mŕtvemu bez súhlasu príbuzných. V prípade, že príbuzní s odberom nesúhlasia, lekári ich požiadavku vo väčšine prípadov akceptujú. Občanov, ktorí sa rozhodli neposkytnúť orgány, tzv. nedarcov eviduje Slovenské centrum orgánových transplantácií.
Slovensko patrí v počte transplantácií v Európe na posledné miesta. Ak by sme chceli dosiahnuť európsky priemer, ročne by sme museli vykonať 30 transplantácií, poznamenal Fabián. Najaktívnejším štátom Európy je Rakúsko, kde robia až 16 transplantácií na milión obyvateľov, v Česku je to sedem.
Podľa odborníkov by nedostatok orgánov mohli riešiť xenotransplantácie - transplantácie orgánov od iných živočíšnych druhov. Tie sú zatiaľ v štádiu experimentu. Experti zistili, že človeku sú v tomto smere najbližšie prasatá.
Prvú úspešnú transplantáciu srdca uskutočnil v decembri 1967 Christiaan N. Barnard v Kapskom meste. Prvú, neúspešnú transplantáciu v Československu a 25. na svete zrealizoval Karol Šiška v roku 1968 v Bratislave. Nárast počtu úspešných transplantácií nastal po roku 1980, keď vedci objavili liek brániaci odvrhnutiu transplantátu - cyklosporín. Prvá úspešná transplantácia v bývalom Československu sa uskutočnila v januári 1984 v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe.