Hamburg 25. marca (TASR) - Neprirodzené chudnutie a bulímia boli donedávna chorobami mladých žien a dievčat. Americkí psychológovia však v poslednom čase varujú, že nebezpečnými poruchami trávenia trpí čoraz väčšie množstvo žien nad 40 rokov.
Zrelé príslušníčky nežného pohlavia chcú totiž vyzerať stále mlado - a k tomuto ideálu im majú dopomôcť hladovky, píše nemecký spravodajský magazín Der Spiegel.
Na ženy po štyridsiatke je vyvíjaný veľký sociálny tlak. Známe osobnosti si nechávajú operatívne odstraňovať vrásky, berú injekcie botoxu na vyhladenie tváre, cvičia ostošesť, aby sa zbavili čo i len náznaku tuku na svojom tele. Bulvárna tlač ponúka nekonečné množstvo "zaručených" návodov, ako si zachovať výzor študentky aj ďaleko po päťdesiatke.
Newyorská psychologička Ellen Schorová-Haimoffová tvrdí, že mladé anorektičky sa nechcú stať ženami, kým päťdesiatničky sa nevedia zmieriť s myšlienkou na stratenú mladosť. Aj módni tvorcovia podporovali v uplynulých rokoch skôr vytrčené kosti ako prirodzené obliny.
K spomínanému sociálno-kultúrnemu stresu sa pridávajú aj typické problémy stredného veku: odcudzenie partnerov po tom, ako deti odišli z domu preč, pocit, že človek stráca kontrolu nad svojím vlastným životom, píše ďalej nemecký týždenník.
Vzrastá aj počet pacientiek s nenormálnym vzťahom k svojmu vlastnému telu. Patria sem ženy, ktoré doprajú vlastnému organizmu minimum stravy a maximum športu.
Syndróm, ktorý americkí odborníci nazvali "overexercising", vedie k tomu, že celý deň sa krúti okolo spaľovania kalórií - až dôjde k totálnemu kolapsu celého organizmu, uzatvára Der Speiegel.