
Pacienti na celom svete sú nespokojní s tým, ako dlho musia čakať v preplnených ambulanciách a ako málo s nimi lekári komunikujú. Americká štúdia ukázala, že každý pacient sa chce spýtať v priemere na tri alebo viac vecí. Avšak z ordinácií vychádzajú pacienti s odpoveďou v priemere len na jeden a pol otázky.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ĽUBOŠ PILC
Pacient má byť trpezlivý, mať veľa času, zbytočne sa nepýtať a mať zmysel pre čierny humor. Taký je jeden z Murphyho zákonov.
Aký by mal byť pacient podľa našich lekárov? Určite trpezlivý. Na tom sa zhodujú takmer všetci lekári.
Neurológ Vladimír Donáth: „Slovo pacient je z latinského patientia, teda trpezlivosť. Mal by teda byť trpezlivý a chápať, že príroda je mocná a lekár nie je všemohúci a vševediaci. Som rád, keď sa pacient pýta, pretože potom má záujem o svoju chorobu a zdravie. Pacient, ktorý vo dverách argumentuje svojimi právami a nechápe, že v ambulancii všetci pacienti majú svoje práva, taký pacient je problematický, pretože aj doktor je človek. Prednosta neurológie v banskobystrickej nemocnici si však neodpustí poznámku, že pacient by mal chápať jednu skutočnosť: „Jeho doktor je pasívna súčasť nefungujúceho systému, ktorý sa nazýva zdravotníctvo, a ten doktor má minimálny priestor na manévrovanie, pretože nemá právomoc. Je to však jediný človek, ktorý má záujem o svojho pacienta. Systém nemá záujem o pacienta.“ Podľa anestéziológa Dušana Broďániho zo Žiliny je ideálny pacient zdravý pacient.
MUDr. Igor Martuliak zase tvrdí, že ideálny je ten, ktorý vyhľadá lekára práve včas. „Príde ešte na začiatku ochorenia, aby sa symptómy ešte nestihli rozvinúť, ale zase nie zbytočne, keď mu nič nie je.“ Potom by mal mať podľa neho k vybratému lekárovi dôveru a poslúchať ho presne na slovo, brať poctivo lieky, cvičiť. „A potom na záver po vyzdravení by mal dať lekárovi vedieť, ako sa to skončilo a aspoň poďakovať, avšak bez iných úmyslov.“
MUDr. Jozef Klucho, súkromný gastroenterológ tvrdí, že predstava ideálneho pacienta je čisto hypotetická, pretože lekár musí liečiť rovnako bezdomovca, ako vzdelaného, kultivovaného a na vyšetrenie patrične pripraveného pacienta. (uj)
Prečo vraždili ČESKÍ pacienti?
máj 2002 - 37-ročný pacient popravil v stomatologickej ambulancii v Prahe svojho zubného lekára, za to, že mu vraj zle urobil zubný mostík. Keď na zubára vypálil štyri guľky, obrátil zbraň proti sebe.
marec 2003 - 33-ročný programátor počítačovej firmy zastrelil 52-ročného ortopéda pražskej fakultnej nemocnice na Bulovke preto, že nebol spokojný s operáciou bedrového kĺbu, ktorú mu urobil pred rokom. Nespokojný pacient zastrelil lekára pred jeho domom. Kolegovia strieľajúceho programátora tvrdia, že bol príliš náročný na seba a od ostatných očakával tiež špičkové výkony. Zavraždený prednosta ortopédie mal výbornú povesť špičkového odborníka. (uj)