
Každý druhý dospelý trpí jednou alebo viacerými chronickými bolesťami. Veľká časť z nich nevie, že existuje možnosť bolesť zvládnuť, a tak len hltá lieky, ktoré často ani nezaberajú. Ak nie je možné podávať lieky cez ústa vo forme práškov, kvapiek alebo tabletiek, je možné ich podávať cez konečník vo forme čípkov. Existuje tiež možnosť kontroly nad bolesťou aj zavedením tenučkých hadičiek pod kožu alebo až priamo k miechovým nervom. Medzi najmodernejšie a rovnako účinné spôsoby patria náplaste. FOTO - ARCHÍV
Hoci málo ľudí zomiera na bolesť, mnohí zomierajú v bolesti a ešte viac ich v bolesti žije. Chronická bolesť patrí k vážnym medicínskym problémom nielen na Slovensku, ale v celej Európe.
Posledné výskumy informujú, že približne 50 percent dospelých obyvateľov trpí jednou alebo viacerými chronickými bolesťami a 16 percent z nich má veľmi silné bolesti.
Lekári však už v 90 percentách prípadov vedia ovplyvniť bolesť tak, že ju pacient nepociťuje.
Dnes u nás funguje vyše 40 algeziologických ambulancií, ktoré sa špecializujú na liečbu chronickej bolesti. Pacient však často ani netuší, že takéto zariadenie existuje, ani to, kde sa algeziologická ambulancia nachádza. Často je problém aj na strane zdravotníkov, obvodní lekári s algeziológmi nie vždy spolupracujú.
„Spolupráca je však už podstatne lepšia, ako bola pred pätnástimi rokmi, keď sa s liečbou bolesti u nás začínalo, hoci stále to nie je ideálne. Obvodní lekári málokedy posielajú svojich pacientov k algeziológom. Problém je pravdepodobne všeobecný - podceňuje sa najmä problém chronickej bolesti. Možno aj preto, že obvodný lekár má pocit, že to zvládne sám, že bolesť jeho pacienta nie je až taká veľká. Bohužiaľ, liečba bolesti sa často stotožňuje len s predpisovaním analgetík,“ hovorí MUDr. Marta Kulichová. (uj)
Čo je to bolesť?
Jednoznačná definícia bolesti neexistuje. Má tisíce podôb. Chvíľami je ostrá, pichavá, zvieravá, pálivá až kŕčovitá. Budí v noci zo spánku, nedovolí žiť tak ako kedysi. Vie byť elektrizujúca alebo len tupá.
Definícia Medzinárodnej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti hovorí, že bolesť je nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok, ktorý ide ruka v ruke so skutočným alebo možným poškodením tkaniva, alebo sa ako taký opisuje.
„Bolesť je vždy subjektívna. Bolesť je to, čo pacient cíti, a nie je tým, čo si o bolesti pacienta myslí jeho okolie. Pretože intenzitu bolesti nevieme zmerať objektívne, je liečba bolesti pomerne zložitým problémom a vyžaduje úzku spoluprácu pacienta s lekárom,“ hovorí predsedníčka výboru Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti MUDr. Darina Hassarová.
Bolesť sa nedá zmerať
Zatiaľ neexistuje žiadny merací prístroj, ktorý by dokázal objektívne zmerať prežívanú bolesť u konkrétneho pacienta. Existujú určité algometrické prístroje, tie však merajú prah bolesti. Lekári algeziologických ambulancií častejšie využívajú tzv. stupnice bolesti, numerické alebo slovné, pomocou ktorých môže pacient určiť intenzitu svojej bolesti.
Kedy už ide o chronickú bolesť?
Keď trvá viac ako šesť mesiacov. V praxi to však nie je hlavné kritérium, pretože chronická bolesť presahuje časový faktor. Chronická bolesť je úplne iná ako akútna. Od akútnej bolesti sa líši aj v psychologických a fyziologických mechanizmoch.
Táto bolesť už nie je symptómom, mení sa na samostatnú chorobu. Je to bolesť, ktorá sprevádza rôzne chronické ochorenia, nádorové aj nenádorové.
Ako sa dostať do ambulancie
chronickej bolesti?
Do tejto ambulancie môže pacienta odporučiť na základe jeho žiadosti praktický alebo iný odborný lekár. Ak však zavolá a objedná sa sám, nepošlú ho preč. Dôležité je, aby si doniesol svoju zdravotnú dokumentáciu. (uj)