Fínski vedci dospeli k poznaniu, že kombinácia vysokého krvného tlaku a vyššej hladiny cholesterolu v strednom veku zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja Alzheimerovej choroby po 65. roku života. Fínsky vedec Miia Kivipelto konštatuje, že práve kombinácia rizikových faktorov dvíha riziko viac, než oba faktory jednotlivo.
V 70. a 80. rokoch vedci pravidelne merali hladinu cholesterolu a krvný tlak 1500 Fínom. V roku 1998 ich vyšetrili znova a zistili väčšie riziko na Alzheimerovu chorobu u ľudí, ktorí mali vysoké obe hodnoty. Podľa vedcov treba vykonávať pravidelné lekárske kontroly s cieľom odhaliť procesy spôsobujúce toto degeneratívne nervové ochorenie, ešte predtým, než ho diagnostikujú.
„So zvyšujúcim sa počtom starších ľudí v populácii sa Alzheimerova choroba stane obrovským zdravotným problémom,“ tvrdí Kivipelto. „Opatrenia, ktoré by mohli aspoň mierne oddialiť nástup choroby, budú mať veľký význam pre verejné zdravie.“
Alzheimerova choroba je najčastejšou príčinou demencie, nedá sa vyliečiť, iba zmierniť účinnými liekmi a rozličnými formami terapie. Trpí ňou päť percent ľudí starších než 65 rokov a až 20 percent osemdesiatročných, pričom ženy postihuje dva razy častejšie než mužov. (čtk)