m tele nemohli usadiť.
Gregor Reid a Jeffrey Howard uskutočnili laboratórne testy, v ktorých na tenké kremíkové platničky naniesli vrstvu s baktériou Staphylococcus aureus. Tento mikroorganizmus je hlavným pôvodcom infekcií na klinikách. Na niektoré platničky bola dodatočne nanesená neškodná baktéria Lactobacillus fermentum RC-14.
Vedci implantovali kremíkové platničky pod kožu laboratórnych potkanov. Kožné zárezy, infikované baktériou Staphylococcus aureus, sa po niekoľkých dňoch zdurili a naplnili sa hnisom. Zárezy infikované baktériou Lactobacillus fermentum RC-14 zostali čisté a zdravé. Baktéria Lactobacillus fermentum RC-14 síce pôvodcov chorôb nevyhubila, ale vylučovaním istej bielkoviny im zabránila, aby sa zachytili na telových bunkách.
Táto bielkovina by sa mohla v budúcnosti vnášať priamo do rán alebo by sa ňou mohli pred operáciou pokryť operačné nástroje. Z objavu by mohla profitovať aj liečba infekcií antibiotikami. Baktérie, vystavené účinku antibiotika, sa stanú proti nemu rezistentné, sotva sú zničení všetci nerezistentní zástupcovia bakteriálnej kolónie. Keďže Lactobacillus fermentum RC-14 bráni rastu baktérií, môže spomaliť aj vznik rezistentnosti. (tasr)