
Každý, kto má skutočný záujem o svoje kvety v byte, sleduje ich správanie, potreby a pravidelne ich ošetruje, teší sa z ich krásy. Aj rastliny sú živé organizmy. Pohľad na chorľavé a zanedbané exempláre je smutný a usvedčuje nás z toho, že im nevenujeme dostatočnú pozornosť. Pri uváženom výbere rastlín by nám starostlivosť o ne mala spôsobovať potešenie, a nie byť nepríjemnou povinnosťou. Zo všetkého najviac si ceníme zrejme ich dekoratívnu funkciu, ale na druhej strane sa musíme o ne správne starať a poskytnúť im také prostredie, v ktorom môžu rásť a prospievať.Cez prázdniny a dovolenky mnohí z nás opúšťajú svoje príbytky na dlhší čas. Okrem ich zabezpečenia pred zlodejmi potrebujeme zvyčajne pomoc susedov alebo príbuzných, ktorí náš byt alebo dom sčasu načas „prevenčia“ – pootvárajú okná, vyvetrajú, zapália večer svetlo, aby byt nevyzeral prázdny. A samozrejme – polejú kvety. Možno až v takejto chvíli zistíte, či sa kvetom venujete správne a dostatočne. Môže sa vám stať, že po príchode bude väčšina z nich vysušená alebo príliš zavlažená. Alebo naopak, že sused sa o ne staral príkladne a jeho staroslivosť ich podstatne zveľadila.
Ak opustíte byt iba na víkend, stačí kvetom výdatne naplniť misku a vaše voľno prežijú. Ak odchádzate na dlhšie, môžete nahradiť misku väčšou nádobou so zásobou vody, ale iba u tých rastlín, ktoré znesú trvalú vlhkosť. Väčšine izbových kvetov prelievanie škodí, chýba im kyslík a hnijú. Jedným z riešení môže byť napríklad mokrý špagát, jedným koncom ponorený v nádobe s vodou a druhým v zemi, ku ktorej privádza vlahu. Aby vaše kvety neboli bezmocne vystavené priamemu slnečnému žiareniu, pred dovolenkou stiahnite pre istotu v celom byte rolety. Nezabudnite rastliny pred odchodom ošetriť a dať susedovi inštrukcie.
Ak je vzduch vo vašom byte suchší, intenzita zalievania kvetov počas zimných a letných mesiacov sa ani veľmi nelíši. Všeobecne však v letných mesiacoch zalievame izbové kvety častejšie. Samozrejme, nie všetky rovnako, preto musíme dbať na ich vlastnosti a podmienky mikroklímy.
Niektoré rastliny sa nezaobídu bez tepla a slnečna (napríklad kalanchoa a niektoré druhy sukulentov), iné potrebujú chladno a nepriame slnko (napríklad cibuľovité kvetiny), ďalšie chladno a nepriame slnko (napríklad brečtan), či teplo a tienisto (napríklad antúria, asparágus, begónia, alamanda).
Takmer všetky typy kvetov – drobnolisté, veľkolisté, ostrolisté či oblúkovitého tvaru aj druhy so zloženými alebo ovísajúcimi listami – hnojíme od jari do jesene približne každé dva týždne tekutým hnojivom. Plazivé rastliny polievame polovičnou až štvrtinovou dávkou odporúčaného množstva tekutého hnojiva, pri cibuľovitých hnojenie zväčša nie je potrebné, sukulentom stačí hnojenie raz za mesiac. (ea)