Mníchov 1. apríla (TASR) - Nemecký virológ Christian Drosten, ktorý sa vedno so svojimi kolegami z hamburského Ústavu Bernarda Nichta pre tropickú medicínu podieľal na objavení zrejmého pôvodcu ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS), tzv. coronavírusu, v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung potvrdil, že podľa posledných výskumov patrí SARS medzi tzv. kvapôčkové infekcie.
Týmto vírusom sa však človek nenakazí tak rýchlo, ako napríklad vírusom kiahní, ktorý dokáže preletieť vzduchom oveľa väčšie vzdialenosti a je aj odolnejší voči vonkajším vplyvom. V prípade SARS musí byť jedinec v priamom kontakte s infikovaným a ten musí naňho bezprostredne "nakašľať". Práve z tohto dôvodu sa veľa prípadov SARS vyskytuje medzi nemocničným personálom. Nebezpečenstvo nákazy možno porovnať v tomto prípade napríklad s prenosom chrípky.
Doterajšie štatistiky ukazujú, že spomedzi infikovaných umierajú v priemere štyri percentá pacientov. Nie je to veľa, je to ale viac ako napríklad pri chrípke typu A, upozorňuje Drosten.
Odborníci však varujú pred panikou. SARS nemožno porovnávať napríklad s diagnózou AIDS alebo ebolou. Vírus HIV spôsobuje naďalej 100-percentnú úmrtnosť, na ebolu umiera 90 percent infikovaných.
Najlepšou metódou proti šíreniu SARS je dôsledná karanténa. Odborníci teraz pracujú na vývoji spoľahlivého testu, ktorý jednoznačne určí, že v dýchacích cestách postihnutého je vírus, spôsobujúci práve SARS. Nie každá nádcha znamená práve toto onemocnenie. Existuje aj možnosť, že niektoré osoby môžu vírus len prenášať a ochorenie u nich neprepukne. Dôležitá je aj celková úroveň zdravotníckych zariadení, dodáva v závere rozhovoru Christian Drosten.
jč ed