Albuquerque 14. apríla (TASR) - Ľudia v priemyselných štátoch sa množia spôsobom, ako keby boli bytosti vážiace 30 ton. Tento zaujímavý poznatok prezentujú dvaja americkí biológovia v časopise Ecology Letters.
Veľké zvieratá majú menej potomkov ako malé. Platí to od myší až po slony. Aj 60-kilogramoví ľudia v spoločenstvách lovcov-zberačov majú zodpovedajúci počet detí. Zdá sa, že ľudia v priemyselných štátoch zhodili svoje biologické putá: Ženy v Severnej Amerike rodia dnes menej ako dve deti, pričom aj 100-kilogramové gorilie samice môžu mať až šesť potomkov.
Zdanie ale klame, tvrdia Melanie Mosesová a James Brown z University of New Mexico v Albuquerque. Veľké zvieratá totiž nemajú iba menej potomkov, ale aj vyššiu absolútnu premenu energie než menšie živočíchy.
Ak sa zohľadní skutočná spotreba energie ľudí v technicky vyspelých spoločnostiach, potom industrializovaný variant človeka perfektne zapadá do tohto biologického vzorca. K 100-wattovému výkonu z potravy treba pripočítať ďalších 10.000 wattov minutých na dopravu, kúrenie, zábavu a iné činnosti.
Moderný človek tak dosiahne premenu energie primáta, ktorý by vážil 30.000 kilogramov, povedala Mosesová. Spolu s Brownom analyzovala miery pôrodnosti vo viac ako 100 krajinách a zisťovala vývoj plodnosti amerických žien v ostatných 150 rokoch. Na otázku, prečo so stúpajúcou spotrebou energie klesá počet potomkov, však obaja vedci nevedia odpovedať.