SME

Starožitnícky certifikát získate v Českej republike

„Starožitník platí za slobodu v plánovaní a rozhodovaní zodpovednosťou, neustálym tlakom zo strany úradov, obavou, aby nekúpil niečo ukradnuté, a permanentnou potrebou učiť sa,“ povedala v rozhovore pre týždenník Reflex viceprezidentka Asociácie starožitn


FOTO – ARCHÍV



íkov v ČR Simona Šustková.

Starožitnosti sa dnes prirodzene pohybujú po celej Európe. Zberatelia-starožitníci sa obvykle špecializujú na úzko vymedzenú oblasť. Napriek tomu, že aj slovenskí starožitníci preferujú istý druh starožitností – napríklad šperky, nábytok, miniatúry, drahé kamene, textil, bábiky, hodiny a podobne – nemajú zatiaľ možnosť takto sa uživiť. Situácia je podobná aj v Čechách. Zásadný rozdiel je však v tom, že kým u našich susedov už niekoľko rokov existuje Asociácia starožitníkov, ktorá pre nich stanovuje legislatívny systém a etické zásady, u nás obchodujú starožitníci na vlastnú päsť, vlastné riziko a napokon aj na riziko zákazníkov. Vzhľadom na prísnejší zákon nie je obchodovanie so starožitnosťami v ČR voľnou, ale viazanou živnosťou. V SR môže v oblasti starožitníctva podnikať podľa živnostenského zákona ktokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rudolfínská akademie v Prahe, fungujúca pri Asociácii starožitníkov, už niekoľko rokov organizuje dvojročný externý kurz starožitníctva, ktorý sa končí záverečnou prácou a skúškami. Nadobudnutý certifikát umožňuje otvoriť si a prevádzkovať starožitnosti kdekoľvek v Európskej únii, žiaľ, okrem Slovenska. Slováci, ktorí skončia Rudolfínsku akadémiu, majú možnosť podnikať v rámci štátov EÚ, v ktorých je diplom platný a uznávaný a s ktorými má asociácia partnerské vzťahy (t.j. je členom vyššej zastrešujúcej európskej profesijnej organizácie). Na Slovensku starožitníci diplom nepotrebujú, pretože tu neexistuje žiadna profesijná asociácia, ktorá by daný diplom uznávala. Naopak v Českej republike sa sprísnilo udeľovanie živnosti na starožitníctvo, a ak starožitník nemá skončenú vysokú školu a kunsthistorický odbor, tak asociácia vyžaduje minimálne takýto diplom.

SkryťVypnúť reklamu

Kurz starožitníctva prebieha každú prvú sobotu v mesiaci v podobe prednášok od ôsmej ráno do pol tretej poobede. Prvý rok sa študujú všeobecné dejiny umenia, druhý rok už špecializované témy – porcelán, koberce, nábytok, zbrane, šperky, cínové predmety a podobne. Každý rok sa končí skúškou. Na konci druhého roku štúdia musí študent spracovať „diplomovku“ na tému starožitnosti a obhájiť ju. Zároveň musí absolvovať aj záverečnú komisionálnu skúšku. Okrem toho v ČR existuje aj stredná škola s maturitou zameraná na starožitnosti, teda na výchovu budúcich predavačov v starožitnostiach.

Rudolfínsku akadémiu úspešne ukončili už aj niekoľkí študenti zo Slovenska. Ročný poplatok na štúdium je 8000 Kč. Podľa slov jedného z absolventov školy Ernesta Húsku vychádzajú spolu s cestovným a občasným ubytovaním ročné výdavky zhruba na 20 000 Kč. „Nie je to málo, ale oplatí sa,“ konštatuje E. Húska. (ea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 461
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 242
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 079
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 846
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 468
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 164
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 937
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu