
Poranenia pri holení môžu spôsobiť infekcie kože, ale nie rakovinu
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Ak sú poranenia po holení čerstvé, aplikovanie antiperspirantov môže, samozrejme, pokožku trochu podráždiť. Nespôsobuje však rakovinu. Podľa amerických onkológov neexistuje žiadny dôkaz, že chemikálie v antiperspirantoch sa absorbujú cez pokožku, alebo že spôsobujú rakovinu.
Lymfatické uzliny podľa ich slov pomáhajú odstraňovať toxíny z organizmu, ale nevylučujú ich potením. Potné žľazy nie sú prepojené s lymfatickými uzlinami. Potné žľazy sa nachádzajú v pokožke a nie v lymfatickým uzlinách. Treba vziať do úvahy aj skutočnosť, že väčšina karcinogénnych látok sa vylučuje z tela cez obličky a pečeň.
Na otázku, či sú muži menej náchylní na rakovinu prsníka, pretože sa u nich antiperspiranty zachytávajú na ochlpení v podpazuší, a teda neprenikajú cez pokožku, odpovedajú odborníci, že muži sú výrazne menej náchylní na rakovinu prsníka ako ženy, pretože majú oveľa menej prsného tkaniva. Ženy majú stokrát viac prsného tkaniva ako muži, a teda je u nich pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka približne stokrát vyššia. Svoju úlohu zohrávajú aj hormonálne faktory. Muži, ktorí majú z metabolických alebo genetických dôvodov zvýšenú hladinu ženského hormónu estrogénu, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku rakoviny.
Jednou z príčin vedúcich k vzniku rakoviny prsníka je vraj používanie antiperspirantov. Lekári niektorých renomovaných nemocníc v Európe už varovali svoje pacientky pred možným súvisom vzniku rakoviny prsníka a používaním antiperspirantov. Ako sme už nedávno informovali, informácie šíriace sa po internete nás nabádali, aby sme urýchlene preskúmali svoje poličky v kúpeľni. Ak vraj obsahujú antiperspirant, ktorého hlavnou zložkou je Aluminium Chlorohydrate, máme sa mať na pozore. Tieto látky tak vraj znemožňujú lymfatickým uzlinám v podpazuší vylučovať rakovinotvorné toxíny. Autori varovania tvrdia, že takmer všetky rakovinové nádory v prsníkoch sa objavujú vo vonkajšom hornom kvadrante prsníka. Teda presne tam, kde sa nachádzajú lymfatické uzliny.
Stanovisko Americkej onkologickej spoločnosti k problematike vplyvu antiperspirantov na vznik rakoviny prsníka je však jednoznačné: „Žiadne z týchto tvrdení nie je pravdivé. Neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by potvrdzoval toto tvrdenie. Americká onkologická spoločnosť nevie o žiadnych štúdiách potvrdzujúcich súvislosť medzi rakovinou prsníkov a používaním antiperspirantov. Nemáme ani informácie o tom, že by aluminium alebo akékoľvek iné chemikálie obsiahnuté v antiperspirantoch spôsobovali rakovinu. Produkty, ako antiperspiranty, sú dôkladne testované a kontrolované Úradom pre kontrolu liečiv v USA (FDA) pred ich uvedením na trh.“
uj
Zdroj: Americká onkologická spoločnosť, najuznávanejšej odbornej lekárskej spoločnosti v oblasti onkológie na svete