
* ženské pohlavie
* tehotenstvo
* obezita
* fajčenie
* nedostatok pohybu
* vek
* vplyv povolania
* hormonálna antikoncepcia
Keby človek behal po štyroch ako jeho predkovia, pravdepodobne by nemal problémy so žilami. Práve vzpriamená chôdza sa považuje za hlavnú príčinu výskytu kŕčových žíl.
Náš krvný obeh totiž musí denne podať veľmi vysoký výkon, lebo výškový rozdiel medzi nohami a pumpou – srdcom je u bežného človeka až poldruha metra. Krv z dolných končatín sa do srdca musí doslova vyšplhať proti pôsobeniu gravitačnej sily.
Dedičnosť
Samozrejme, dôležitú úlohu pri vzniku kŕčových žíl zohráva aj dedičná predispozícia a spôsob života. Čo s tým?
Kŕčové žily ľudia mávali už pred tisícročiami. Na Slovensku sú choroby žíl druhou najčastejšou príčinou pracovnej neschopnosti zo všetkých srdcovo-cievnych chorôb. Pacienti s chorobami žíl majú u nás v cievnych, čiže angiologických ambulanciách jednoznačnú väčšinu.
Ochorenia žíl nie sú len kozmetickým problémom. Popri nepekných zmenách kože, kŕčových žilách a otvorených vredoch predkolenia môže dôjsť aj k nebezpečnej trombóze – upchatiu žily krvnou zrazeninou. Ak prúd krvi zrazeninu dopraví do pľúc a tam sa upchá dôležitá cieva, dochádza k životunebezpečnej situácii – pľúcnej embólii. Preto netreba podceňovať príznaky, ako sú opuchy a bolesti nôh, citeľné oteplenie alebo ochladenie dolných končatín, pocity tlaku alebo vytváranie tzv. metličiek, modro-červených rozvetvených obrazcov z drobných ciev.
Príčiny dedične podmienených kŕčových žíl nie sú celkom jasné. Vie sa, že deti, ktorých obaja rodičia mali kŕčové žily, budú týmto ochorením trpieť so stopercentnou pravdepodobnosťou. Pri dedičnosti zohráva vedúcu úlohu otec – ak trpel kŕčovými žilami len on, riziko, že jeho potomkovia problém zdedia, je až 70-percentná. Po matke je toto riziko 40-percentné.
Spôsob života
Rozhodujúcu úlohu však zohráva spôsob života.
Ako bojovať proti kŕčovým žilám? Metódy boja proti ochoreniam žíl sú rôzne. Z pohybovej terapie sa odporúča najmä bicyklovanie, prechádzky, plávanie a cvičenie vo vode, nie sú vhodné tzv. rýchle loptové športy, ako tenis či futbal, ani silové športy, ako vzpieranie. Pomáhajú aj lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi, alebo rozpúšťajú krvné zrazeniny.
Kompresívna terapia pomocou obväzov a pančúch dodnes patrí k najúčinnejším metódam pri ochorení žíl, pretože vyvíja zvonka tlak na tkanivo a pôsobí tak proti hromadeniu krvi v žilách. Kým sú malé metličky na nohách predovšetkým kozmetickým problémom, dajú sa odstrániť laserom, v ťažkých prípadoch prichádza do úvahy operačný zákrok – účinný spôsob, ako zo systému vyradiť žily, ktoré už neplnia svoju funkciu. (uj)