Londýn 14. mája (TASR) - Tínedžerky vyrastajúce bez otca začínajú byť sexuálne aktívne skôr ako ich rovesníčky z úplných rodín, čím sa zvyšuje aj pravdepodobnosť ich otehotnenia, konštatovali novozélandskí vedci.
Psychológ Bruce Ellis z University of Canterbury v Christchurch na Novom Zélande predpokladá, že u dievčat vyrastajúcich bez otca prebehnú v mladom veku zmeny osobnosti, kvôli ktorým sa oveľa skôr začnú zaujímať o mužov.
Ellisov tím sledoval 7000 dievčat od predškolského veku až do 18 rokov. Vedci dospeli k záveru, že dievčatá bez otca častejšie trpia depresiami, chodia za školu a majú ďalšie behaviorálne problémy.
"No kým tieto problémy zjavne súvisia s psychosociálnym stresom, prítomnosť či absencia otca má najväčší vplyv na rané sexuálne správanie dievčat," uvádzajú vedci v článku v dnešnom vydaní magazínu New Scientist. Podľa nich sa dievčatá žijúce bez otca naučia flirtovať s mužmi práve napodobňovaním správania vlastných matiek.
"Podľa ďalších štúdií zvyknú dievčatá vychovávané len matkami sedieť v škole bližšie k sebe a oveľa ľahšie sa kontaktovať s mužmi," dodávajú vedci.
Ellis však verí, že absencia otca nie je jedinou príčinou častého skorého tehotenstva u týchto dievčat. Niektoré z nich pravdepodobne zdedili sklon k rizikovému sexuálnemu správaniu, uzatvárajú vedci.