ch 16 857. Čo s tým mienite robiť?
„Táto situácia odzrkadľuje pokles reálnych miezd, s čím súvisí aj znížený záujem obyvateľstva stavať. Prepad by v budúcnosti aspoň čiastočne mala vynahradiť výstavba nájomných bytov. Nájomné byty dnes na Slovensku predstavujú len 6–7 percent z celkového bytového fondu, čo je absolútne neúnosné. Podiel nájomného bytového sektoru v ekonomicky rozvinutých krajinách dosahuje 35 až 52 percent. Nájomné byty by mali občanom pomôcť preklenúť obdobie, kým nebudú mať peniaze, aby si kúpili byt do osobného vlastníctva. Mali by to byť teda tzv. štartovacie byty pre mladých ľudí. Prípadne byty pre ľudí v dôchodkovom veku, ktorí si nedokážu udržať predchádzajúci životný štandard. Treba tiež brať do úvahy, že v každej spoločnosti sa nachádza skupina ľudí, pre ktorých je kúpa bytu do osobného vlastníctva vzhľadom na ich príjmy nereálnym cieľom.“
Aj napriek rozporu s návrhom ministerky financií, sa vám podarilo presvedčiť vládu, aby odložila termín zániku Štátneho fondu rozvoja bývania do 1. januára 2003. Ste presvedčený o tom, že práve fond bude mať výrazný podiel na plnení programu vlády aj v oblasti výstavby nájomných bytov?
„Áno. Očakávame, že vďaka zdrojom, ktoré sme dostali na výstavbu nájomných bytov v rámci štátneho rozpočtu a úverom z fondu sa nám tento rok podarí postaviť vyše 2000 bytov. Nemali by to byť len nové byty, ale aj prestavby nebytových priestorov. Štát je pripravený financovať výstavbu nájomných bytov, ak cena metra štvorcového nepresiahne 15 400 korún pri ploche bytu maximálne 80 metrov štvorcových. Nárast ceny oproti roku 2000 o 10 percent vychádza z nárastu indexu vývoja cien stavebného materiálu a stavebných prác.“
Na výstavbu nájomných bytov sa v roku 2001 v štátnom rozpočte vyčlenilo 850 miliónov korún, ktoré dostanú obce ako nenávratnú dotáciu na uhradenie 50 percent. Na ďalšiu polovicu poskytne lacný úver s úrokom 4,4 percenta fond pri lehote splatenia 20 rokov. Odkedy bude táto legislatívna úprava platiť a kto sa o nájomný byt môže uchádzať?
„Zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania hovorí, že fyzická aj právnická osoba musí mať 20 percent vlastných prostriedkov. A práve to sa v súčasnosti snažíme zmeniť. Novelou zákona o fonde, ktorá by v marci mohla prejsť schvaľovaním v parlamente, by sa zrušila povinnosť obcí mať pri výstavbe vlastné prostriedky. Keďže väčšina poslancov (aj opozičných) predbežne súhlasila, už dnes avizujeme obciam, aby výstavbu týchto bytov územne pripravovali. O nájomný byt sa môže uchádzať rodina, ktorej príjmy nebudú presahovať trojnásobok životného minima.“
Od čoho bude odvodené nájomné v bytoch, ktoré sa plánujú postaviť v roku 2001?
„Doterajšie nájomné v nájomných bytoch bolo také nízke, že nestačilo pokryť ani základnú réžiu, nie ešte zabezpečovať rekonštrukcie. V príprave cien na rok 2001 sa chystá zvýšenie nájomného v nájomných bytoch o 45 percent a postupne do roku 2004 by sa mala úpravami dosiahnuť úroveň nákladového nájomného. Pri nových nájomných bytoch by sa už uplatňovalo nákladové nájomné. Uvažuje sa s 0,5-percentnou mierou zisku. Nájomné by malo byť vo výške asi 0,5 percenta zo zaobstarávacej ceny bytu, teda priemerne 4000 korún. Keďže tieto byty sú určené sociálne slabším rodinám, očakávame, že budú dostávať podporu na bývanie, takže konečná cena bude nižšia.“
Rozhýbu hypotekárne úvery bytovú výstavbu ?
„Problém je v podstate. Zdroje na financovanie hypotekárnych úverov získavajú banky z predaja hypotekárnych záložných listov. U nás nie je rozbehnutý kapitálový trh ani neexistuje reálny trh s nehnuteľnosťami. Pre vznik trhu s hypotekárnymi záložnými listami je nevyhnutná existencia inštitučných investorov – ide hlavne o tzv. „dlhé peniaze“, ktoré majú hlavne dôchodkové a životné poisťovne.“ (sk)