
(Podľa Feng-šu-ej – IKAR)
v, najdôležitejšími sú tvary kopcov a smery vodných tokov, preto sa umenie nazýva doslova vetry a vody. Keďže umenie feng-šu-ej tvrdí, že energia prúdi sama, treba jej poskytnúť priestor a dostaví sa zlepšenie prostredia a vzťahov v ňom. Učenie sa však zaoberá aj umiestnením premiestniteľných prvkov v miestnosti. Rešpektovanie zásad pomôže uľahčiť riešenie problémov, ktoré cítime azda len v podvedomí.
– Dvere, ktoré sa otvárajú do dráhy otvorenia iných dverí a spôsobujú búchanie, prispievajú k hlučnosti v byte a neraz aj ku konfliktom. Je dobré na jedných z nich vymeniť zárubňu s pántmi na druhú stranu alebo ich aspoň zabezpečiť gumenou poistkou, aby sa tlmili nárazy.
– Sila a bezpečie pramenia zo širokého rozhľadu. Najviac času trávime najmä na posteli a za pracovným stolom, preto ich umiestnime tak, aby sme mali čo najširší výhľad po miestnosti. Starodávny symbol draka ako ochrancu sa umiestňoval za chrbát, čo zaručuje bezpečnosť a ochranu.
– Bránou či ústami, kadiaľ prúdi energia do miestnosti, sú dvere. Preto sa posteľ a stôl nedávajú oproti nim, ale nabok, ku kraju. Za stolom a posteľou by malo byť čo najmenej miesta, dvere by mal strážiť symbolický ochranca – pár levov alebo psov.
– Neviditeľné čiary energie vyžarujú predmety a miestnosti s pravými uhlami pod 45° uhlom. Preto treba odstrániť stoly, stoličky, posteľ z dosahu vibrácií týchto línií.
– Sporák by nemal byť umiestnený oproti výlevke, lebo voda a oheň nesmú byť v presnej opozícii. Sporák v rohu či oddelený medzi dvoma stenami poskytuje pocit istoty a ochrany. Keby bol postavený pod okno, energia z prípravy jedla by skôr opúšťala dom, ako by bola absorbovaná obyvateľmi. Aj umiestnenie vedľa chladničky môže prinášať konflikty (stret horúceho a studeného). Ak nie je možné iné riešenie, pomôže menšia náprava, malá rastlinka na poličke – umožní hladšie prúdenie energie z Vody do Dreva a do Ohňa v súlade s prirodzeným cyklom tvorenia.
– Kuchyňa je najdôležitejšia miestnosť v byte, tu sa pripravuje jedlo a udržuje život, je symbolom bohatstva a pohody v byte. Aj svojou proporciou a zariadením by mala byť jednoduchá, pohodlná a harmonická. Jedálenská časť by mala byť tichá, čistá a nezaprataná, pokoj umocní vyžarovanie umeleckého diela, vhodná farebnosť a doplnky.
– V spálni by mali byť podriadené všetky zložky základnému cieľu – načerpaniu síl a pozitívnej energie v čase odpočinku. Farby, umelecké diela majú symbolizovať pokoj, televízor, audiozariadenia a iné je lepšie situovať do inej miestnosti. Najlepšie je, keď je spálňa umiestnená v poslednej časti bytu – čo najďalej od vstupných dverí, tam, kde na konci dňa zo seba všetko zhodíme a uvoľníme sa.
– Posteľ môžeme umiestniť aj priečne v rohu, nemusí byť po celej dĺžke popri stene. Poskytne dobrý výhľad na miestnosť a na všetkých, ktorí do nej vstúpia. Keď musíme mať zošikmené stropy, nad posteľ umiestnime baldachýn alebo ľahký záves zo stropu, pokrývajúci celú dĺžku a šírku postele.
– Nočné stolíky, čelá postelí a iné by mali mať zaoblené rohy, aby sa eliminovala energia prameniaca z rohov. Dôležité je to, čo vnímame v momente zaspávania. Do zorného poľa z miesta, kde máme na posteli hlavu, by sme mali umiestniť príjemné a harmonické objekty. Aj v spánku negatívne vplýva stôl zasypaný papiermi, kôš preplnený špinavou bielizňou a podobne.
– Obývačka je odrazom nášho rodinného života. Zároveň aj miestom na odloženie a aj vystavenie našich umeleckých, kultúrnych, historických a iných rodinných „pokladov“. Mala by byť dobre osvetlená, javisko, na ktorom sa radi stretávame so svojimi blízkymi. Na vytvorenie „chránených“ zón pri kreslách nám pomôžu stienky, poličky a stolíky s kvetmi.