Vo svojom byte by som sa chcel od centrálneho zásobovania teplom odpojiť a vykurovanie aj teplú úžitkovú vodu pripravovať sám. Legislatíva tento problém nerieši jednoznačne a situácia je naklonená skôr doterajšiemu dodávateľovi tepla. Potešilo by nielen mňa, keby ste mohli ozrejmiť, ako zrealizovať môj zámer. Zatiaľ som „rozohral“ s mestskou časťou, v ktorej bývam, informačnú partiu. Údajne budem okrem iného potrebovať:
1. Súhlas mojich susedov (teda ostatných vlastníkov)
2. Súhlas doterajšieho dodávateľa tepla
3. Vyjadrenie (súhlas?) príslušnej mestskej časti
Konzultoval som vec s právnikom, ktorý mi to vysvetlil zasa inak. Uvedené požiadavky su údajne bezpredmetné (vymyslené).
Dušan Veselý, Bratislava
Ako sme zistili, legislatíva sa skutočne priamo nezaoberá týmito zmenami spôsobu vykurovania a pri úpravách v byte takéhoto rozsahu platí len ohlasovacia povinnosť. Z iného aspektu treba odsúhlasenie ostatných vlastníkov preto, lebo inštalácia rozvodov centrálneho zásobovania teplom aj vo vašom byte je súčasťou všetkých rozvodov v dome. A ich by sa táto úprava tiež týkala.
Rozvody tepla sú dimenzované na počet odberných miest, množstvo a typ radiátorov v určitom počte bytov. Podľa toho sú vo výmenníkových staniciach rozvody tlakované. V prípade odstavenia dodávky tepla do jedného bytu by sa hodnoty tlakovania nemuseli veľmi výrazne zmeniť. Väčším problémom by bolo, keby sa podobne ako vy, rozhodli viacerí majitelia bytov a zmena by ohrozila tých, ktorí by ostali pri centrálnom odbere. Výrobca tepla má k dispozícii presné hodnoty tlakovania objektov a kompetentne sa vyjadrí aj k vašej požiadavke. Dá sa však predpokladať, že ich asi takáto iniciatíva nenadchne, aj keď straty spojené s prepravou tepla sú veľké a kryje ich konečný odberateľ.
Zistite si najprv stanovisko výrobcu tepla a žiadajte ho v písomnej podobe, aby ste sa mohli oprieť o ich argumentáciu aj pri konzultácii s ostatnými vlastníkmi aj v prípade sporu k právnej konzultácii.
Redakcia