SME

Večný boj s priestorom v kuchyni

Kuchyňa bola vždy v našich končinách srdcom domácnosti. Aj napriek zmenenému spôsobu života, keď sa rodina schádza často až večer, prípadne je spolu len cez víkend, ostala ním kuchyňa stále. Prestretý stôl je symbolom spolupatričnosti členov. Preto by ...


Praktické usporiadanie pracovných plôch do U.



Kuchyňa bola vždy v našich končinách srdcom domácnosti. Aj napriek zmenenému spôsobu života, keď sa rodina schádza často až večer, prípadne je spolu len cez víkend, ostala ním kuchyňa stále. Prestretý stôl je symbolom spolupatričnosti členov. Preto by v byte nemalo chýbať miesto na spoločné stolovanie. Keď to už nejde v malej panelákovej kuchyni, urobme ho v inej vyhovujúcej miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podstatný je totiž práve jedálenský stôl. Ten v minulosti slúžil nielen na konzumáciu pokrmov a ich prípravu, ale aj na školské povinnosti, iné pracovné úlohy a na spoločnú zábavu. Až postupne niektoré funkcie začali preberať pracovné plochy kuchynskej linky, konferenčný stolík v obývacej izbe, stoly v samostatných detských izbách. A tak sa postupne každý člen domácnosti uchýlil do svojho kráľovstva a spolupatričnosť sa vytrácala.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločné stolovanie nielen utužuje rodinu, najmladší si vďaka nemu vytvárajú stravovacie návyky. Výmenou informácií a zážitkov získavajú členovia prehľad o svojich problémoch, radostiach, komunikácia zveľaďuje aj kultúru správania sa najmä mladších jednotlivcov.

Nájdime si na stôl miesto

Takýto stôl môžeme umiestniť aj do najväčšej, spravidla obývacej miestnosti. Ak sa nám zdá už plná, prehodnoťme opodstatnenie ostatného zariadenia, jeho pravidelné užívanie. Obývacia izba nemusí znášať objemné nábytkové zostavy, zväčša s úložným priestorom. Najlepšie by bolo, keby sme v nej nechali len veci v miestnosti používané, ako odpočinkový nábytok, audio- a videotechniku, vhodný druh a množstvo rastlín. Na odloženie predmetov môžeme použiť aj systémy závesné na stenu. Tak sa nám uvoľní priestor na stôl - prirodzené centrum našej domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pri jeho výbere je lepšie vychádzať z pravdepodobnosti, že ho využijeme aj pre viac osôb, trebárs v prípade návštevy. Pevný rozťahovací stôl sa stále z trhu nestratil. Aj spôsoby jeho rozloženia bývajú rozličné. Takáto manipulácia by mala byť čo najjednoduchšia, pritom by nemal stratiť stabilitu. Zaujímavé riešenie môžeme urobiť kúpou stola v predajniach so starším nábytkom. Keď natrafíme na stôl v „dobrej kondícii“, môže tvoriť aj akýsi akcent miestnosti a pritom harmonizovať aj s modernejšími tvarmi iných druhov nábytku.

Veľkosť stola volíme podľa využívania

Veľkosť stola volíme podľa minimálneho počtu pravidelných užívateľov. Pri hranatých stoloch je jeho dĺžka podmienená nielen počtom osôb, ale aj spôsobom prisunutia stoličiek k stolu. Pri konštantnej šírke 80 centimetrov na stolovanie ôsmich osôb, ktoré sedia po celom jeho obvode, teda aj na jeho kratších stranách, stačí kratší stôl, ako keby sedeli iba v dvoch radoch. Optimálne rozmery sú zrejmé z nákresov.

SkryťVypnúť reklamu

Najvhodnejšie rozmery stola vychádzajú z priestoru potrebného na rozloženie taniera, dezertného tanierika, dvoch pohárov a príboru pre jednu osobu. To si vyžaduje pred stolovníkom plochu 40 x 60 centimetrov. Z toho vyplýva, že pre štyroch by mal mať jedálenský stôl rozmery 80 x 120 centimetrov. Dostatočné sú rozmery pre jedného zmenšené o päť centimetrov zo šírky aj hĺbky, teda takmer minimálne rozmery stola pre štyroch by nemali mať menej ako 60 x 110 centimetrov.

Bezrizikové okrúhle stoly

Za okrúhlym stolom sa lepšie stoluje, všetci stolovníci majú k sebe rovnako ďaleko. Zaberie však viac miesta. Aj priložené stoličky vystupujú viac do priestoru. Najlepšie okrúhle stoly sú tie, ktoré majú masívnu jednu nohu v strede. Pri usádzaní stolovníkov by sme nemali niektorého z nich týrať usadením k nohám. Takto potrestaný nám môže pri zakopnutí nechtiac zhodiť zo stola pohár alebo ho rozliať.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa aj na priestor za stolom

Dôležitý je aj priestor medzi stolom a stenou, nábytkom, prípadne komunikačnou uličkou. Mal by byť dostatočne voľný, aby sa nesedelo stiesnene, prípadne aby sediaci neprekážal pri obsluhe. Pri uvoľnenom sedení býva stolička vonkajším okrajom sedadla podsunutá pod vonkajšiu hranu stola o 15 centimetrov. Väčšie podsunutie necháva za stoličkou viac miesta pre obsluhu, ale znepríjemňuje konzumáciu.

Ani odsunutie stoličky nie je počas jedenia príjemné, po jeho skončení, počas besedovania, naopak. Na odchádzanie od stola treba počítať so 75-80-centimetrovým voľným priestorom. Závisí to aj od štíhlosti postavy a mobility. Ak je jedálenský stôl v kuchyni, nemal by byť bližšie pri pracovnej ploche kuchynskej linky než 140 centimetrov. To je však v panelákových kuchyniach často iba teóriou. Nedodržanie týchto ergonomických požiadaviek znepríjemňuje pobyt za stolom, členovia domácnosti sa usilujú miestnosť čím skôr opustiť a jedálenský stôl stráca svoje opodstatnenie.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitým aspektom na umiestnenie stola je aj blízkosť dverí, najmä tých, ktoré sa otvárajú dovnútra. Nemali by ohrozovať a obmedzovať sediacich za stolom, ani tých, ktorí dverami prichádzajú a často prinášajú k stolu ďalšie chody.

Najmä pri slávnostnejšom stolovaní, ale aj pri bežnom, je dobré, keď máme v blízkosti jedálenského stola voľný priestor na pohotovostné položenie alebo odloženie prinášaných či použitých predmetov. To môže byť aj sklopná, prípadne výsuvná polička. Stolovanie bude pokojnejšie.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

FOTO - IVAN NITRIANSKY, ARCHÍV

Priemer okrúhleho stola podľa počtu stolovníkov

počet osôb priemer

stola v cm

1-2 75

2 85

3 95

4 105

5 110

6 120

7 130

8 150

10 165

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 548
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 647
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 284
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 811
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 643
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 813
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 760
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu