Baktéria vyvolávajúca tuberkulózu využíva proteín na to, aby sa dostala do pľúc a aby prenikla aj do ďalších orgánov, napríklad do mozgu alebo do kostí. Vyplýva to z vedeckých prác francúzskeho tímu špecialistov, ktoré sa pokladajú za kľúčovú etapu v pochopení tuberkulózy, na ktorú ročne vo svete zomierajú tri milióny ľudí.
Proteín, ktorý odborníci nazvali HBHA (Heparin-Binding Haemagglutinin Adhesin), by sa mohol stať nanajvýš zaujímavým cieľom na vypracovanie nielen novej liečby tuberkulózy, ale aj lepry, konštatoval člen tímu Franca Menozziho z Pasteurovho ústavu v Lille. Tuberkulóza je infekčná nákazlivá choroba a vyvoláva ju baktéria Mycobacterium tuberculosis, alebo Kochov bacil.
Vedci vypracovali monoklonálne protilátky špecificky nasmerované na proteín HBHA, vstrekli ich pokusným myšiam, infikovaným Kochovým bacilom. Výsledok pokusu bol taký, že zárodky sa nemohli rozšíriť do pečene a sleziny a ostali lokalizované v pľúcach.
Liečba, ktorou by sa podarilo ohraničiť chorobu v pľúcach, aby sa vyhlo jej šíreniu do ďalších orgánov, by bola o to významnejšia, že mimopľúcne tuberkulózy sú stále veľmi bežné s fatálnym koncom pre ľudí so zníženou alebo nízkou imunitou. Takými sú napríklad pacienti s AIDS, zdôraznili vedci.
Keďže rovnaký proteín sa vyskytuje aj v mikróbe, ktorý spôsobuje lepru, znamená to, že by sa dalo uvažovať o novej liečebnej stratégii aj pri terapii lepry. Kochov bacil napáda v prvom rade pľúca, ale rovnako môže postihnúť aj ďalšie orgány, napríklad slezinu, obličky, mozog, kosti. Choroba môže nadobudnúť aj generalizovanú podobu.
Prvé etapy infekcie, šíriacej sa dýchacími cestami, prebiehajú na úrovni pľúc. Kochov bacil využíva proteín HBHA, aby sa dostal do buniek (pneumocytov). Pneumocyty sú ploché epitelové bunky v stene pľúcneho vačku (alveola). Prvýkrát sa zistilo, že pneumocyty zohrávajú úlohu pri diseminácii Kochovho bacilu v organizme. Doteraz sa vedci domnievali, že infekcia sa šíri do ďalších orgánov v organizme prostredníctvom buniek makrofágov. (tasr)