
FOTO - ARCHÍV
Trvalkám odrezávame odkvitnuté časti, aby sa nevysiľovali a zakladali ďalšie kvety. Niektoré vyššie cibuľoviny, najmä mečíky a ľalie, sú ťažké a potrebujú oporu proti vylomeniu vetrom.
V tomto období aj pripravujeme a zakoreňujeme odrezky muškátov a fuchsií. Je to jednoduchšie, než prezimovanie veľkých rastlín. Vysievame aj dvojročné rastliny a rozmnožujeme kosatce a trvalky kvitnúce na jar.
Škodcovia majú tiež pašu
Aj na kvitnúcich drevinách odstrihujeme odkvitnuté časti. Zabezpečíme tým lepšie okvetenie v nasledujúcej sezóne. Podľa potreby treba stále strihať živé ploty. Aby letorasty na ružiach stihli do zimy vyzrieť, prestaneme ich prihnojovať.
Nezabudnime aj na ochranu rastlín. Proti mlynárikovi kapustnému, more kapustnej a molici lastovičníkovej chránime neskoré hlúboviny. Proti múčnatke uhorky, mrkvu a petržlen. Počas vlhkého a daždivého počasia sa šíri pleseň uhorková, fytoflóra, ktorá okrem uhoriek napadá aj zemiaky a rajčiny.
Ošetríme aj zeler proti setpóriovej škvrnitosti, vinič proti botrytíde ešte na začiatku mäknutia bobúľ. Už teraz sa postaráme o jablone náchylné na škvrnitosť.
Starostlivosť o trávnik
Trávnik sme mohli nechať v júli pre prudké slnko trochu vyšší (približne sedem centimetrov), v auguste môžeme strihať týždenne aj kratšie (na päť centimetrov). Buriny v trávniku vypichujeme a rýľom zarovnávame prerastené okraje. Okrem pravidelnej zálievky počas sucha, nezabúdajme aj na prihnojovanie trávnika.
Do skleníka či fóliovníka môžeme vysádzať sadenice na jesenný a zimný zber, do uvoľnenej pôdy vysievať reďkovku tiež na jesenný zber. Stále vylamujeme výhonky rajčín a prihŕňame pór. Teraz skrátime letorasty viniča, presvetľujeme kôstkoviny po zbere a kríky drobného ovocia. Zlikvidujeme po troch rokoch staré a založíme nové jahodovisko. Na jesennú výsadbu stromov si pripravíme jamy, aby sa prevzdušnili. Zbierajme aj opadané ovocie, lebo býva zdrojom infekcie a ohniskom nákazy v nasledujúcej sezóne.
Začíname plniť špajzy
Najkrajšími chvíľami pre záhradkára je zber a spracovanie kvalitnej úrody. Augustové ovocie neuskladňujeme, konzumujeme ho čerstvé. Podľa druhu a účelu spracovania môžeme preberať úrodu ovocia postupne. Jej spracúvanie po menších častiach bude jednoduchšie a príjemnejšie.
Najrozšírenejšie je jeho spracúvanie na kompóty, džemy a podobné lahôdky. Ešte stále sa vyplatí pripraviť si ich, ak máme vlastnú úrodu. Robiť zaváraniny z nakúpených produktov už nemusí byť rentabilné. Nezabúdajme na možnosti sušenia jabĺk, marhúľ, hrušiek a najmä sliviek. Takáto pochúťka si zachová aj najviac pôvodných zložiek.
Mnohé gurmánske špeciality pripravíme aj zo zeleniny. Okrem tradičných vyskúšajme rozličné pasty z rajčín, papriky, cibule s prídavkami bylín, uhorkové špeciality a iné. Bežné receptúry môžeme podľa individuálnych požiadaviek obohatiť. Inšpiráciou okrem poučenia známymi sú aj kuchyne najmä južných krajín a tiež široká ponuka tohto tovaru vo veľkopredajniach.
Na obohatenie zásob v kuchyni by sme nemali obísť ani zber a uchovanie bylín z čistého prostredia. Tie môžeme posekané zmraziť alebo sušiť v tieni a v prúdení vzduchu.
ĽUBOMÍR ŠIMNA