SME

Interiérový architekt je krajčírom bytov

Civilne sa mu hovorí interiérový architekt. Náplň jeho práce sa okrem pláce odvíja od úrovne myslenia a pocitu zodpovednosti človeka ako súčasti toho okolia, ktoré si buduje od seba smerom k iným, zo svojho miesta k miestam tých, s ktorými musí a potrebuj

e žiť, teda od svojho domu k susedom, od susedov do mesta a tak ďalej.

Keď si ľudia za „starých čias“ náhodou dávali svoje byty navrhnúť niekomu inému, určite nerozmýšľali nad tým, prečo. Kto sa vedel popýšiť a mal prostriedky, vymyslel a dal si urobiť čokoľvek, len aby bolo jeho zázemie dostatočne prezentované. Ten, kto prostriedky ani zvláštne tvorivé sklony nemal, sedel doma a v najlepšom prípade v tichosti „kutil“.

Napokon, ani dnes to nie je inak. Zmenil sa iba vkus – z čierneho na biely. V každom prípade, bez vlastného pričinenia charakter nášmu obydliu nikto nevtlačí. A ono zároveň, nech je akékoľvek, vytvára dojem, podľa ktorého možno človeka začať odhadovať.

SkryťVypnúť reklamu

Definícia detailu

Dokonalý kľúč k modelu, podľa ktorého by u nás mal interiérový architekt pracovať, neexistuje. A akokoľvek by sme sa ho snažili odpozorovať, skutočnú atmosféru domova spoza hraníc (chvalabohu) neprivezieme. Môžeme sa však inšpirovať.

„Rozumy som nabrala na stážach v Belgicku a Kanade,“ hovorí bytová architektka Katarína Luptáková. „Prečítala som mnoho kníh o tvorbe interiérov v bytoch aj rodinných domoch, ale až po dlhšom čase som sa odvážila ponúkať svoje skúsenosti druhým.“ Existuje totiž veľa faktorov, ktoré pri navrhovaní domáceho a hlavne domáckeho prostredia zohrávajú úlohu.

Dôležitou súčasťou práce bytového architekta je klásť klientovi otázky, podľa ktorých sa pri príprave návrhov orientuje. Človek, ktorý sa aktívne zariaďovaním nezaoberá, je síce schopný vytvoriť si okolie, ale venuje sa v podstate detailom, ktoré v konečnom dôsledku často netvoria jednotný celok. Interiérový architekt sa usiluje postupne človeka odhaľovať – sleduje jeho spôsob života, jeho pracovné, sociálne i domáce návyky a do určitého bodu ich analyzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Filozofiou bytovej architektúry je vlastne hľadať zmysel dnes už dosť sprofanovaného pojmu životný štýl pre konkrétneho človeka. Kontakt je náročný pre obe strany, pretože predpokladá otvorenosť a dôveru, ktorú ľudia často považujú za intímny zásah do súkromia. Na základe tohto procesu spoznávania si architekt definuje detaily, ktoré sa stanú opornými bodmi pri stavebných úpravách, pri výbere farieb, dizajnu materiálov a objektov. Samozrejme, nikdy to v rámci daného priestoru nie je ideálny stav.

Zaujíma ho, čo ľudia očakávajú

Priestor je obmedzený už tým, kde a ako existuje. Ďalším limitom sú prostriedky. Náročnosť komunikácie o domove sa teda stupňuje priamo úmerne s veľkosťou domu a množstvom financií. „Rozhovory v bytoch sú o niečo zjednodušenejšie. Priestor je menší a do veľkej miery vopred určený,“ hovorí pani Luptáková. „Aj keď hra so svetlom, farbou a objektmi v ňom je veľmi lákavá, reálny stav nastáva až pri kompromisoch, ktoré spoločne vytvárame.“

SkryťVypnúť reklamu

Interiérový architekt zaklope na dvere a (ak mu otvoria) nechá sa previesť priestorom, v ktorom klient žije. Domáci mu pritom rozprávajú o tom, čo sa im v byte páči, čo prekáža. Takáto návšteva trvá aj niekoľko hodín. Obyvatelia domu prehodnocujú vzťah k jednotlivým kusom nábytku, k obrazom, miestnostiam, farbám. Na základe poznámok a prvých náčrtov si interiérový architekt postupne vytvára svoj sociálno-výtvarný názor. Zaujíma ho, čo ľudia očakávajú.

Prejsť každý kút

Postupne vlastne vzniká podrobný dotazník, ktorý obsahuje niekoľko desiatok otázok s logickou následnosťou – o funkciách domu (bytu), o svetle, farbe, zariadení, technickom vybavení a podobne. Na základe toho sa architekt pokúša určiť priestor tak, aby nevznikol zlepenec balkónov, okien a striech z vybraných časopisov. Mal by rešpektovať všetky nuansy: zákutia, vybratia v stenách, výšky stropov, preklady, okná, nápražia, radiátory a ich umiestnenie, elektrické rozvody a podobne a podrobne prejsť spolu s klientom každý kút.

Potom sa vypracúvajú návrhy. „Pri navrhovaní ešte vznikajú rôzne nové nápady a myšlienky,“ hovorí Katarína Luptáková. „Väčšinou urobím tri až päť variantov, z ktorých viaceré sú príbuzné. Každý variant spĺňa niektoré potreby viac, iné menej, výber ponechávam na klienta.“

Nemenej dôležité je, kto bude zmeny realizovať. V náplni práce bytového architekta to nie je. Pri dobrej vôli môže stavebné firmy iba odporúčať. Ak vie a chce, usiluje sa odporučiť sebou overené kvalitné stavebné firmy, pričom musí dbať na to, aby si „páni domu“ uvedomili, že je to ich rozhodnutie. Vpustiť si dnes murárov do bytu je často naozaj veľké riziko. Mnohí ľudia sa už na vlastnej koži presvedčili, že stavebné firmy z nich žmýkajú peniaze a odvádzajú nedokonalú robotu. Náväznosť z architekta na stavebnú firmu podľa slov odborníkov veľmi chýba. Keď vznikne konfliktná situácia, architekt nesie morálnu, nie právnu zodpovednosť. Byť ostražitým je jediné riešenie.

Konečné rozhodnutie robí pán domu

„Keď človek vidí moje práce, zistí, že v istých momentoch vidno opakujúci sa prístup,“ upozorňuje pani Luptáková. „Keď rozmýšľam, ako na to, staviam sa k riešeniam tak, akoby som ich riešila pre seba. Práca je súčasťou mňa, preto je v mojom vlastnom záujme, aby som s ňou bola spokojná.“ Osobitý prístup bytového architekta, ktorého si klient slobodne vybral, ho charakterizuje. Dokonca aj chyby, ktorých sa občas dopustí. „Nosnú dôležitosť má priestor, a pri tom sa nám nestáva, že by sme ho nesprávne definovali. Občas zistíme nedostatky pri navrhovaní nábytku a doplňujúcich detailov, ale tie sa vždy dajú odstrániť.“

Sprievodca pri spoznávaní priestoru

Dobre sa doma cítiť znamená identifikovať sa s prostredím. Preto sa bytový architekt usiluje čo najlepšie ho ušiť na mieru. „Je to ako u krajčíra. Aj tam sa šijú šaty na mieru a okrem originality musia byť predovšetkým nositeľné,“ upozorňuje Katarína Luptáková.

Málokto má na začiatku jasnú predstavu. Bytový architekt sa usiluje v ľuďoch vzbudiť taký záujem, aby začali sami rozmýšľať o svojich potrebách a formulovať ich. Jeho cieľom nie je ľudí tlačiť do predstavy, ktorú má, ale byť sprievodcom pri spoznávaní priestoru, v ktorom sa pohybujú. Každému sa síce môže páčiť niečo iné, ale týmto spôsobom sa riešenia lepšie hľadajú. A konečné rozhodnutie ostáva na pánovi domu.

EVA ANDREJČÁKOVÁ

FOTO – BRAVACASA

Rozhodnutie, či vpustiť do svojho nabližšieho priestoru – domova – profesionálneho „tvorcu životného štýlu“ v časoch, keď medzi ľuďmi ani zďaleka nevládne vzájomná dôvera, nie je ľahké. Aby do nášho domu priliezol nejaký „obsmŕdač“ a ponúkal nám rady, ako si ho dokonale zariadiť, je prinajmenšom nepohodlné. Navyše, stojí to peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu